Swift Rastgele Sayı Üretmek

Mobil uygulamalarımızda veya herhangi bir uygulamada random sayı üretmek çok önemlidir. Yazılımda bir işi şansa bırakmak istiyorsanız bunu rastgele sayı üreterek yapmanız gerekmekte. Bunun için birden fazla yol var. İsterseniz saatin saliyesini alıp ekrana bastırabilirsiniz yada hazır olan fonksiyonları kullanabilirsiniz. Ben bu yazımda Swift‘de hazır bulunan fonksiyonları anlatacağım. Bu sayede daha basit olarak rastgele sayı oluşturabileceğiz.

Rastgele sayı oluşturabilmemiz için arc4random fonksiyonunu kullanmamız gerekmekte. Bu fonksiyondan kısaca bahsetmek gerekirse; bu fonksiyon ile sonsuz basamaklı sayılar üretebilirsiniz. Kimi zaman bu fonksiyon işe yarasa da aslında belirli aralıklar içinde rastgele sayı da üretilmesini isteyebilirsiniz. Sonsuz basamaklı sayı üretmek için aşağıda ki kodu projenize ekleyebilirsiniz.

Ama yukarıda da bahsettiğim gibi sınırlı bir alanda da rastgele sayı üretilmesini isteyebilirsiniz. Bunun için de başka bir fonksiyon kullanmamız gerekli. Üst sınırı belirlememiz gerekmekte. Aşağıda ki fonksiyon ile buna da çözüm üretebilirsiniz.

Böylelikle kolay bir şekilde rastgele sayı üretmiş olabiliyoruz. Aklınıza takılan sorular olursa bana mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.