Xamarin Forms iOS Hamburger Menu Eklemek

Merhabalar. Xamarin Forms projenizde Master Detail Page eklemek isteyebilirsiniz. Çok kullanışlı olan bu sayfa türünün kullanması da bir o kadar karmaşıktır. Çünkü çok fazla özelliği vardır. Ben bu yazımda yapmakta zorlandığım bir konudan bahsedeceğim. Master Detail Page’i kullanmamızın en önemli sebebi yandan açılır bir menü gibi sayfası olmasıdır. Bu yandan açılır menüyü açmak için Android kısmında kendinden bir hamburger menü dediğimiz 3 çizgi şeklinde bir görsel oluşuyor ama bunlar iOS için maalesef geçerli değil.

Bir proje açtığınızda veya var olan bir projenizde master detail page eklediğinizde iOS için bir hamburger menu ikonu eklememiz lazım. Ben sizin için bu görseli buraya atayım dileyen olursa kullanabilir. Bende bu görseli problemi araştırırken buldu. Buradan ulaşabilirsiniz.

Ama bu ikonuda ekledikten sonra sorunlarımız devam etmekte. Bu seferde başak bir sorun olarak hangi ikonu eklerseniz ekleyin mavi renkte gözükmesi.

Bunun için ise yapmanız gereken şey; ilk olarak master detail sayfanıza gitmeniz olacak. Sonrasında ise Detail sayfasının tint özelliğine yani ton özelliğini değiştirmemiz lazım. Bunu Color sınıfından istediğimizi kullanarak yapabiliriz. Ben burada beyaz rengi seçtim, siz istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Sonrasında ise güle güle kullanabilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.