Xamarin Forms Klavye Tipi

Çok basit ve önemsizmiş gibi görünen klavye tipi konusu, mobil uygulamalarda can kurtarıcı olabiliyor. Örneğin; kullanıcıdan bir telefon numarası alırken kullanıcının karşısına varsayılan bir yazı klavyesi çıkarırsan, bu olay kullanıcıyı oldukça zorlayacaktır. Ya da bir mail adresi girmesi gereken yerde kullanıcıya @ simgesi olan bir klavye çıkarmak kullanıcının işini rahatlatır. Bunlar basit gibi görünür. Ne gerek var ? diyebilirsiniz ama cidden çok önemli konularda bir tanesidir. Bugün bu derste klavye tiplerini inceleyeceğiz. Hangi durumda hangi tipi seçmeliyiz gibi konular üzerinde duracağız.

7 tip klavye seçeneği vardır.

  1. Varsayılan
  2. Yazı
  3. Chat
  4. Url
  5. Email
  6. Telefon
  7. Numerik

Varsayılan

Bu klavye tipi varsayılan olarak telefonunuzun size sunmuş olduğu klavye tipidir. Yazı yazma küçük harf ile başlar. Android için modelden modele farklılık gösterse de temel olarak böyledir.

Yazı

Bu kavye tipini ise daha çok mail yazarken veya özenli yazılar yazacağımız zaman kullanırız. Genel olarak büyük harf ile başlar. İsim ve soy isim alırken kullanıcıdan büyük öneme sahip oluyor.

Chat

Bu klavye tipinde ise düzgün bir yazı biçiminden ziyade daha çok emojilerin olduğu bir tiptir. Gördüğünüz üzere virgül veya noktalama işaretleri yerine emojiler bulunmaktadır.

Url

Url klavye bir internet adresi girerken kullanılır. Klavyenin üzerinden .com işlevinde bir buton bulunur. Bu buton kullanıcının sitesini veya herhangi bir url girdikten sonra uzantısını kolayca yazabilmelerini sağlar.

Email

Email klavye tipi kullanıcıyı mail adresi yazarken kolayca yazabilmesini sağlar. Klavyenin üzerinde @ işareti ile .com butonu bulunuyor. Bu sayede noktalama işaretleri sayfasını açmadan ana klavye ekranından yazmasını sağlar.

Telefon

Telefon tipi klavye türünde ise kullanıcı bir telefon numarası girerken kullanacağı bir türdür. Bu sayede ekranda sadece rakamlar bulunur. Bunun yanı sıra bazı arama işlemleri için gerekli olan kare ve yıldız simgeleri de klavyede bulunur.

Numerik

Bu klavye türünde sadece sayılar bulunur. Telefon tipi klavye türünden farkı yıldız ve kare işaretleri bu tipte bulunmaz.

Bu tipleri projenizde kullanmanız için Entry kontrolünün Keyboard özelliğini kullanmalıyız.

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak bana ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.