iOS Durum Çubuğunu Kaldırmak

Eğer bir oyun yapıyorsanız veya kullanıcının dikkatini bozacak olaylardan kaçınmak istiyorsanız durum çubuğunu kaldırmanız gerekiyor. Çünkü eğer bir bildirim gelirse kullanıcının hem gözü hem de dikkati dağılabilir. Bu nedenden ötürü uygulamanızı tam ekran yapmanız gerekmekte. Bu yazımda Swift ile nasıl durum çubuğunu kaldıracağımızdan bahsedeceğim.

Durum çubuğunu kaldırmak için yapacağımız işlem info.plist dosyamızın içerisinde. Buradan vereceğimiz izinler ile durum çubuğunu kaldırabiliriz. İlk olarak Supported Interface Orientations seçeneğinin yanında bulunan artı simgesine tıklıyoruz ve buraya yeni bir key ekliyoruz. Bu key

“View controller-based status bar appearance”

olacaktır. Bu keyin anlamı durum çubuğu gözüksün mü demektir ve biz bunun değerine NO diyerek gözükmesini engelleyeceğiz. Hen ardından başka bir key daha eklememiz gerekiyor. Yine üstteki keyin yanında bulunan artı simgesine tıklayarak aşağıda ki keyi eklememiz gerekiyor.

“Status bar is initially hidden”

Bu key ise durum çubuğunu başlangıçta kontrol edip etmeyeceğimizi soruyor. Bu keyin değerini YES yapıyoruz. Böylece eğer başlangıçta durum çubuğu gözüküyorsa kontrol edilecek ve gizlenecek. info.plist dosyamız aşağıda ki gibi görünmektedir.

Eğer sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.