Swift Currency App (Part – 1)

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda sizinle beraber iOS düzerinde farklı mimariler kullanarak aynı uygulamaları çıkaracağız. Bunun için öncelikle bir tema bulmamız lazım. Para birimi uygulaması bunun için iyi olabilir diye düşündüm. Sonrasında ise bir tasarım yapmamız gerekecek. Bunun için basit bir listeleme sayfası ve ardından seçilen kurun, başka kurlar cinsinden türünü gösteren bir uygulama olacak.

İlk önce her projede yapacağımız işlemleri burada anlatacağım. Sonrasında ise MVC, MVVM ve VIPER ile nasıl uygulama yazılır bunun hakkında bilgi sahibi olacağız. Ben de yazarken öğrendiğim için hatalarım olabilir. Yorum veya mail atarak beraber düzeltebiliriz 🙂 Bunun haricinde burada daha detaylı anlatımlar bulabilirsiniz. Kesinlikle tümünü izlemenizi tavsiye ederim.

İlk önce Xcode açıp burada bir workspace oluşturmamız gerekiyor. Çünkü API katmanını ayrı olarak yazacağız. Böylelikle hem daha reusable hem de daha testable bir proje çıkarabiliriz. Workspace oluşturduktan sonra workspace içerisine yeni bir proje oluşturmamız gerekiyor. Yeni projeden sonra ise API katmanı için bir framework eklemeliyiz. Bu işlemleri yaptıktan sonra şöyle bir workspace oluşması gerekiyor.

API kısmında internet üzerinden verileri çekceğiz. Kur verilerini çekmek için https://fixer.io/ sitesini kullanacağız. Tabi bu servisi kullanabilmek için bir token’a ihtiyacımız var. Bu siteye kayıt olarak bu token’ı elde edebiliriz. Sonrasında URL’den veri çekmek için Alamofire kullanacağız. Alamofire yüklemek için pod nasıl kullanılır bunu öğrenmek lazım. Bu yazım belki size biraz bilgi verebilir. Burada açıkçası multiple projeye pod ekleyemedim. Bunun yerine Swift Package Manager ile Alamofire ekledim. Burada bununla ilgili yazı bulabilirsiniz. Bu framework’ü ekledikten sonra servisten verileri çekmeye başlayabiliriz.

İlk önce servisten gelen verileri düzgün bir şekilde alıp, kullanabilmek için modellemeliyiz. Gelen dataları modele dönüştürmek için çok güzel siteler var. Ben bu siteyi kullanıyorum. Elde ettiğim model ise bu şekilde;

Eğer ki servis tarafında bir hata alırsak bunu handle etmemiz için bir model daha oluşturuyorum.

En son ise servisten veri çekme işlemlerini yapıyorum. Bunun için Services adında bir sınıf oluşturup Alamofire ile verileri çekiyorum.

Servisi çalıştırdığımda düzgün çalıştığını görüyorum.

Bir sonraki yazıda, servisten gelen datayı MVC mimarisi ile ekranda gösterimini yapacağız.

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.