Code First ile Veritabanı Güncelleme

Code First ile veri tabanını güncellemek bir hayli zor. Bunun için Migration kullanmamız lazım. Oluşturmuş olduğumuz projemizde ilk önce Package Manager Console‘u açıyoruz. Burada Enable-Migrations yazıp, enter tuşuna basıyoruz. Ben bu projede daha öncede enable ettiğimden dolayı böyle dedi. Sizde enable ettikten sonra Migrations adında yeni bir klasör oluşturacak. Bu klasörde yaptığınız değişiklikler yer alacak.

Eğer yeni bir tablo oluşturup bunu veri tabanına eklemek istiyorsanız aşağıdaki gibi yapabilirsiniz. Migrations ile verilerinizi bir daha silip yeniden yüklemenize gerek kalmadan güncelleyebiliyorsunuz.

Sonrasında ise bu değişikliği kaydetmemiz için yine Package Manager Console‘a  girip Update-Database komutunu girmemiz gerekiyor. Girdiğimizde veri tabanımızı silmeden yeni bir tablo oluşturmuş oluyoruz.

Eğer bir tablo içindeki sütunu silmek veya yeni bir sütun eklemek için ise  Add-Migration Add”SütunIsmi” komutu girmemiz gerekiyor. Tabi bu işlemden sonra yeniden veri tabanını güncellememiz gerekiyor. Update-Database komutu ile yapabiliyoruz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.