Xamarin.iOS Sayfa Yapıları

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda Xamarin.iOS sayfa yapılarından bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere aslında Xamarin 3’e ayrılıyor diyebiliriz. Xamarin.Forms , Xamarin.iOS ve Xamarin.Android. Ufak bir özet geçmek gerekirse; 

Xamarin.Forms : Cross-platform olarak mobil uygulamalar yazmanızı sağlar. Tasarım yapabilmeniz için xaml kullanmanız gerekmekte. İşlmleri ise .cs tarafta yazarsınız. Tek tasarım ile tüm platformlarda ortak olarak gözükür.Bu platformlar içerisinde Android, iOS ve UWP bulunmaktadır.

Xamarin.iOS: ise C# ile native bir şekilde uygulama geliştirmenizi sağlar. Cross-platform uygulama varken neden bunu kullanayım diyebilirsiniz lakin her zaman öyle olmuyor. Çünkü çok büyük projelerde performans açısından native yazmak daha sağlıklı.

Xamarin.Android : daha önce Android Studio kullandıysanız tasarım açısından hemen hemen aynı. Sürükle bırak yöntemiyle tasarım yapabiliyorsunuz. Kodları da yine Java diline çok benzer bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Evet asıl konumuza gelecek olursak, Xamarin ile native bir iOS uygulaması geliştirmek istediğiniz zaman karşınıza 5 tip proje tipi çıkıyor. Projenizin özelliklerine göre bunlardan birini seçebilirsiniz. Bu proje tipleri;

Single View App

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Press ESC to close