Press ESC to close

(Turkish) Xamarin Live Player Kullanımı

Xamarin Live Player, projenizde yaptığınız tasarımsal değişikliklerin telefonunuzda canlı olarak ön izlemenizi sağlayan bir özelliktir. Sayfa tasarlarken çok hızlı bir şekilde yaptığınız değişiklikleri görmeniz sebebiyle çok kullanışlı olacaktır. Bunun için öncelikle hangi telefonda bu özelliği kullanmanız gerektiğini belirlemeniz gerekiyor. Ardından telefon mağazasına girip Xamarin Live Player uygulamasını indirmeniz gerekmekte. Şuanda beta sürümü olarak gösterilmekte ama bir sıkıntı çıkmadı ben kullandığım süre boyunca. Boyutu yaklaşık 60MB kadardır.

Uygulamayı kurup açtıktan sonra nasıl kullanacağınız hakkında bir kaç bilgilendirme ekranı ile karşılaşıyorsunuz zaten. Sonrasında aşağıdaki ekranı görüyorsunuz.

.Bu ekranda Pair Live Player butonu görünmekte. Bu butona bastığımızda bizi Visual Studio ile bağlamaya çalışacak. Bunu yapmanın iki yolu var. İlki Visual Studio‘ya girip burada derleme yaptığımız cihazlar kısmının altında Manage Xamarin Live Player Devices seçeneği var. Bu seçenekten ayarları yapılandırmamız gerekiyor.

Manage Xamarin Live Player seçeneğine tıkladığımızda aşağıda ki gibi bir ekran ile karşılaşacağız. Bu ekranda yine iki şekilde eşleştirme yapabiliyoruz. Bunlardan biri telefonun kamerasından QR kodu okutarak, diğeri ise manuel olarak şifreleri iki cihaza da girerek yapabiliyorsunuz.

Ben direk QR kodu okutarak yapıyorum. Eşleşme yaptıktan sonra cihazınızı tanıyarak ekrana ekliyor zaten.

Sonrasında derleme sırasında seçtiğimiz cihazlar kısmında USB bağlantısı ile bağlanmasak dahi Xamarin Live Player ile bağlandığımız için cihazımız gözüküyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *