Bakırlı Kütüphane

Sakarya’da bulunan Ferizli ilçesi Bakırlı köyü ilkokulu/ortaokuluna Sakarya Üniversitesi Mimarlık öğrencileri bir kütüphane çalışması yaptı. Bu çalışma sonucunda 1200’e yakın kitap bağışı alındı. Bu kitapların hepsi teker teker kategorilere ayrılıp birer kod numaraları verildi. Yine Mimarlık öğrencileri tarafından tasarlanan bu kütüphanede ödünç alma ve kitapların kontrol edilmesi için bir otomasyona ihtiyaç vardı.

Bakırlı Köyü kütüphanesi

Burada benden bir otomasyon yapmamı istediler. İlk önce işe veri tabanı oluşturma ile başladım. Bütün verileri bir yerde tutmam gerekiyordu. Sadece bir bilgisayarda, yerelde tutmanın verileri saklama açısından çok sağlıksız olacağını düşündüm. Herhangi bir sorunda yapılan o kadar emek boşa gidebilirdi. Ben de verileri Azure’da bulunan bir veri tabanında saklamanın çok daha iyi olacağına karar verdim. Bunun için bir veri tabanı oluşturup, tabloları yapmaya başladım.

Bu otomasyonda benden; kitap ekleme, kitap düzenleme , öğrencilerin kitap alması, ödünç alınan kitapların gösterilmesi, kitap aratılması, bir kitabın kaç defa ödünç alındığı vb. bir çok istatistiğinde gösterilmesi istendi. Bunun için bir çok tablo oluşturmam gerekiyordu. Tabloları oluşturup birbiriyle ilişkilerini düzenledim. Ardından bu bilgileri bir program üzerinden son kullanıcı tarafından kullanılması gerekiyordu.

Bir otomasyon ile bu verileri form üzerinden işletmem lazımdı. Windows için bir masaüstü program yazdım. Bu programı yazarken ilk önce veri tabanı bağlantısı yaptım. Sonrasında giriş sayfası lazımdı. Burada 2 tip giriş olacaktı. Bunlardan birisi öğrenci girişi, diğeri ise öğretmen girişi. Öğrenci giriş yaptığı zaman kitapları görebilir. Bu sayfada kitap adı, yazar adı, kitabın türü hakkında bilgiler görüp, arama yapabilir. Eğer aradığı kitap ödünç alınmış ise ne zaman geri getireleceğini görebilirdi.

Öğretmen giriş yaptığında ise her türlü bilgiyi görüp her işlemi yapabilir. Ödünç alma, kitap ekleme, kimin kaç kitap okuduğu, kitap güncelleme, hangi kitabın kaç defa alındığı ile alakalı her türlü bilgiyi görebilir. Uygulama şuanda bu şekilde çalışmakta. Okul tarafından yine bizden bir özellik istenirse geliştirip, paylaşırız.

Eğer sizde bu programa katkı vermek isterseniz mail veya yorum atarak iletişime geçebilirsiniz.