Xamarin Forms One Signal (Part 1)

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda Xamarin Forms uygulamamıza nasıl bildirim atarız bundan bahsedeceğiz. Bildirim atmanın bir çok yolur var. Ben bu yazımda One Signal ile bildirim atmaktan bahsedeceğim. Kullanımı kolay ve güvenilir bir sistem. Peki niçin bildirim atmaya ihtiyaç duyarız ? Bunun birçok sebebi var. Kullanıcılar sürekli sizin uygulamanızı kullanmayabilir. Sizin de kullanıcılara bir mesajınız olabilir. Bunun için atabilirsiniz. Kullanıcıya uygulama içinden bir haber vermek için bildirim atabilirsiniz. Bir etkinlik veya etkileşim olduğunda bunu haber verebilirsiniz. Örnek vermek için Instagram uygulamasına bakabiliriz. Birisi fotoğrafınızı beğendiğinde ya da size mesaj attığında siz bunu gelen bildirim ile haberiniz oluyor. Bu yüzden bildirimler mobil uygulamalar için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bildirim atmak için ilk önce One Signal’a üye olmanız gerekmekte. Github, Facebook veya Google hesaplarınız ile kolayca giriş yapabilirsiniz. Sonrasında ise Yeni bi proje oluşturmamız gerekiyor. Böyle bir ekran ile karşılaşıyoruz.

Burada ilk önce Android veya iOS projesi seçmemiz önemli değil. Sonrasında ekleyebiliriz. burada ilk önce Android projesi oluşturalım. Sonrasında projemize bir isim vermemizi istiyor. İsim verdikten sonra ise Firebase üzerinden bildirim göndereceğimiz için Sender ID ve Server Key bilgilerimizi girmeliyiz. Bunun için tabi bu linkten proje oluşturmanız lazım. Projeye isim vermemiz yeterli

Sonraki adımlara evet dedikten sonra projeniz oluşturuluyor.

Server Key ve Sender Id bilgilerini ise proje ayarlarına girdikten sonra üst kısımdan Cloud Messaging sekmesinden almamız gerekiyor. Gördüğünüz gibi burada bu bilgiler yer alıyor.

 

Gerekli bilgileri Firebase’den OneSingal’e kopyaladıktan sonra bize projemizi hangi platformda kullanacağımızı soruyor. Ben Xamarin Forms ile çalışacağım için Xamarin projesi seçiyorum.

Android için proje ayarlarımı kısmı bitti. Artık sadece iOs için ayarlamalarımız kaldı. iOS’da bildirim atmak için sertifikalara ihtiyacımız var. Sertifika oluşturma için ise bir Apple Developer Account gerekiyor. Eğer ki Apple Developer hesabınız varsa bu linkteki bilgiler ile yapabilirsiniz. Eğer yapamazsanız mail veya yorum atarak bana ulaşabilirsiniz. Xamarin Forms ile entegrasyonlar için ise 2. bölümden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.