Xamarin List View Kullanımı

İnternetten veri alıyor olabilirsiniz veya aynı türden verilerinizi sıralı bir şekilde tutmak isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken verilerinizi bir listeye atıp bunu Xamarin’de ListView  kullanarak ekrana basmaktır. Bugün bu yazımda bundan bahsedeceğim.

İlk önce bir proje açıyoruz. Bu açtığımız proje ile ilk önce rebuild edip paketlerin oturmasını bekliyoruz. Sonrasında ise verileri sıralamak için bir standart oluşturmamız gerekiyor. Bunun için bir model oluşturmalıyız. Bu yazıda ben rehber uygulaması örneği göstermek istiyorum. Rehber adında bir model oluşturuyoruz. Bu modelde ad, soyad,numara, mail ve ev adresi gibi bilgileri saklayacağız.

Ardından rehberi görüntüleyeceğimiz sayfanın tasarımını yapalım. İlk olarak bir başlık atıyoruz. Sonrasında ise bir StackLayout içinde LİstView koyarak verilerimizi buralarda düzenli bir şekilde saklayacağız. Buralarda Gridler kullanarak ad soyad ve numaraların düzenli bir şekilde gösterilmesi sağlanacak.

Bu sayfanın .cs kısmına geldiğimizde ilk önce rehbere bir kaç numara eklememiz gerekiyor ki listede gösterelim. Bunun için bir fonksiyon oluşturuyorum. Burada rehber listesine 3 kişi ekliyorum listenin boş görünmemesi için.

Ardından eklediğim listeyi direk olarak tasarım kısmında oluşturduğum ListView  içine veriyorum.

Ekran çıktısı aşağıdaki gibidir.

Projeye buradan ulaşabilirsiniz. ListView ile ilgili sorularınız olursa yorum veya mail atarak ulaşabilirsiniz.

3 thoughts on “Xamarin List View Kullanımı

  1. Merhaba ListView e farklı bir sayfadan örneğinizi ele alacak olursak KisiEkle diye farklı bir sayfadan yeni öğeler nasıl ekleye biliriz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.