XCode Proje ismi Değiştirmek

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Xcode’da açmış olduğumuz bir projenin ismi nasıl değiştirilir bundan bahsedeceğiz. Proje isimleri genelde projenin başında çok düşünülmeden konulup ardından üzerinde yoğun düşünülüyor. Bu sebepten dolayı uygulama ismi değiştiğinde çok absürt olmaması için proje ismini de değiştirmek gerekiyor.

Xcode’da proje ismi değiştirmek için öncelikle projenin en dış Directory’sini seçip ardından işaretlemiş olduğum alandan yeni ismini verin. Ben anlaşılması için VehicleTest olarak değiştirceğim.

Proje ismini değiştirdikten sonra XCode karşınıza böyle bir ekran çıkartıyor. Bu ekran ile beraber hangi dosyaların isminin değişeceğini size gösteriyor. Sizde bunları onayladıktan sonra projenin ismi değişiyor.

Ardından projeyi build etmeye çalıştığınızda hata verecektir. Info.plist dosyasını bulamadığını size söyleyecektir. Burada yapmanız gereken şey; tüm projede eski ismi arayın. Arama sonuçlarında eski isimle hala kalmış olan Info.plist dosyalarını göreceksiniz. Bunları da düzeltip son işlem olarak dosya isimlerini düzenlemeniz gerekmekte. Clean edip build aldıktan sonra proje isminiz değişmiş olması gerekiyor.

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.