ARKit ile Zemin Algılama

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda ARKit ile nasıl zemini algılarız ve zemini algıladığımızda nasıl model ekleriz bundan bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi ARKit bir çok farklı şekilde ve bir çok farklı amaçta kullanılıyor. Bu amaçlardan biri de kullanıcının bulunduğu, yürüdüğü zemini tespit etmek. Bunun için Swift ARKit ile kolayca tespit edebilir ve burada bir alan ekleyebiliriz. Daha önceki ARKit ile oluşturduğumuz yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Yapacağımız örnek projede zemin algıladığımız zaman lavlardan oluşan bir resim koyacağız. Daha önceki yaptığımız tasarımlarda olduğu gibi ekranımıza bir SceneKit koyalım ve ardından kod yazmaya baslayabiliriz.

Oluşturmuş olduğumuz SceneView’e bir configuration vermemiz lazım. Configuration verirken plane detection kısmına ise horizontal kısmını set etmeliyiz. Bu sayede Apple’ın API’si yatayda bir alan bulduğu zaman didAdd methoduna düşecektir. Bu methoda geldiği zaman ise lavlardan oluşan bir image’i node olarak ekliyoruz.

Aşağıdaki örnekte nasıl sileceğimizi ve nasıl güncelleyeceğimizi gösteren fonksiyonlar da mevcut. Projenin son haline buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.