C# Extension

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda C#’da nasıl extension yazılır bundan bahsedeceğim. Öncelikle extension nedir bundan bahsedelim. Extension aslında bir Türkçe anlamı eklenti anlamına gelir. Aslında bakacak olursak bizim tanımımıza da uyuyor. Çünkü Extenison aslında bir sınıfa veya bir objeye ekstra olarak bir özellik kazandırmaktır. Bir fonksiyon eklemek olarak düşünebilirsiniz. Bugün yapacağımız örnekte String sınıfına bir fonksiyon ekleyerek kendi adımızı yazdıracağız. Bu sınıfın String olmasına gerek yok. Kendi oluşturmuş olduğumuz sınıflara da Extension yazabiliriz.

 

Benim bu yazımda yapacağım örnekte bir string sınıfına kendi adımı yazdırdığım bir fonksiyon eklemek olacak. Bunun için bir sınıf oluşturuyorum. Bu sınıfın statik olması gerekiyor. Yazacağımız fonksiyonda statik olmalı. Dikkat etmemiz gereken diğer bir konu ise bu sınıfın ve fonksiyonun public olması. Son işlem olarak da fonksiyonumuzun parametre olarak this eklemek olacak. Bununla beraber bu fonksiyonun bir extension olduğunu belirtmiş oluyoruz.

En son işlem olarak da bu fonksiyonu kullanmak gerekiyor. Bunun için herhangi bir string objenizde oluşturduğumuz fonksiyonu görmek için extension’ların bulunduğu sınıfı namespace alanına eklememiz gerekiyor. Bundan sonrasında rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.