Press ESC to close

Microsoft’da 4. Gün

Bu sabah Microsoft Türkiye ofisine geçebilecektik sonunda. Otelde geçirilen 3 gün çok güzeldi servis açısından ama Microsoft gibi bir şirketteyseniz teknoloji ile iç içe olmak istiyorsunuz. Girişte daha önceden hazırlanan kimliklerimiz verildi. Ofis ortamı çok güzel gözüküyordu. XBOXlar, masa tenisi salonları, bilardo yerleri, teras katı, oturma yerleri her şey tam anlamıyla harikaydı.

Sabah konuşmacısı olarak Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım geldi. Teknoloji ile alakası olmayanlar pek bilmezler lakin günümüzde kullanılan internetin protokol temellerini Cisco firması atmıştır. Cenk Kıvılcım Cisco’nun ortaya çıkış hikayesini anlatarak başladı.  Bize ilham vermek adına konuşmacılar genel olarak geçmişinde neler yaptıklarından, nelerden pişman olduklarından bahsederler. Cenk Kıvılcım‘da bunlardan bahsetti. Ayrıca gelen neredeyse her konuşmacı mentor seçiminden bahsetti. Eskinin usta-çırak ilişkisinin yerini mentorlük almış. Mentor seçiminin iş hayatında büyük rol oynadığından bahsetti. İşi gereği sürekli yut dışında olması gereken Cenk Kıvılcım otellerde kalmak zorunda kalmış. Bundan şikayetçi olmak yerine sevmiş. Çünkü gerçek başarının sırrı işini sevmekten geçer.

 

Cenk Kıvılcım‘ın konuşması bittikten sonra benim en öok takip ettiğim kişilerden birisi olan Yiğit Özaksüt  geldi. Kendisi aynı zamanda Türkiye’de bulunan 36 MVP den birisidir. 4 gün sonra ilk defa eğitim görecektik. Ben daha önceden Yiğit Özaksüt’ün Xamarin derslerini dinlemiştim ama C# temelleri konusunu anlatmaya gelmişti bugün. İlk başlarda biraz temel giderken derinlere inmeye başladı konular. Gösterdiği konular arasında benim biraz zorlandığım Web API konusuda vardı. Örnek bir proje yaptı, kafamda oluşan soruları sorarak daha iyi kavradım. Saat 11 gibi başladığı eğitim saat 5 gibi bitti. Benim açımdan çok verimli olduğunu söyleyebilirim zaten daha önceden de derslerini izlediğimden dolayı anlatış tarzını biliyordum. Ayrıca Xamarin öğrenmek isteyenlere de tavsiyemdir kesinlikle izlemeleri gerekir. Youtube kanalında dersleri mevcut.

 

Günün son konuşmacısı olarak Deniz Bank Genel Müdür Yardımcısı ve Intertech Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Duman geldi. Kendisi genç yaşta çalışma hayatına atılmış ve Banka sektöründe kendini kanıtlamış bir isim. Günümüz banka uygulamalarının çoğunu kendisi ve takım arkadaşları sayesinde kullanıyoruz. Yurt dışından  çokça ödüller almış birisi. Microsoft teknolojileri daha beta sürümündeyken Bill Gates  ile görüşerek uygulamaları .NET teknolojisi ile yazmıştır. Kendisinin aklımda kazınan bir sözü var  ” Ne kadar çalışırsanız kurum için değil kendiniz için çalışmış olursunuz ” . Gün de böylece bitmiş oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *