Press ESC to close

Microsoft’da 3. Gün

Sabah yine saat 08:45 de Renaissance Otelde olduk. Burada ki son günümüzdü. Microsoft Türkiye’de ki sorunlar giderilmişti. Aslında çok güzel bir oteldi. Çalışma için de birebirdi. Aynı zaman da lobide Hugoda ki Tolga ağabeyide görmesi cabası. Sabah saat 05:30’lar da kalkmalarım önceki günün yorgunlukları hepsi sunum başlayana kadar. Çünkü gerçekten teknolojiyi  yakından takip etmek, başarılı insanların hayatlarını dinleyip kendinize göre çıkarımlar yapmak, yeni fikirler duymak insanın bütün yorgunluğunu alıp yerine büyük bir heves bırakıyor. Çalışan insanlar kazanır.

Sabah ki konuşma Behice Funda‘nın İkna Etme Yöntemleri sunumuyla başladı. Burada örnek vermek gerekirse büyük bir iş adamıyla asansörde kaldınız ve fikrinizi satmaya çalışıyorsunuz. Bunu nasıl becerebilirsiniz gibi bir oyunuyla başladı. Aslında herkesin kafasında bir fikir, proje var ama bunu ifade etmek de zorluk çekiyorduk. Herkes kafasında projesini nasıl ifade edeceğini düşündü. Çünkü elinizde prototip olmadan girişimci yarışmalarına katıldığınızda aslında fikrinizi satıyorsunuz, sunuyorsunuz. Bu yüzden kendinizi ifade edebilmeniz gerçekten çok önemli. Behice Funda aslında nasıl karşıda ki kişinin dikkatini çekip onu heyecanlandırabiliriz konusunda önerilerde bulundu. Çünkü projemizi sunacağımız kişinin gerçekten dikkatini çekip onu bizim kadar bu fikir de heyecanlandırmalıyız.

 

Bir sonra ki konuşmacı ise Barbaros Günay  idi. Barbaros Günay şuan da Amerika’da bulunmakta ve Microsoft’da çalışmakta.  Sunum başlıkları Enterprise Services, Life Cycle ve Role Definitionsdı. Gerçek hayatta ve iş hayatında bulunan görevlerden bahsetti. Kendisinin çalışırken karşılaştığı zorluklardan, bu zorluklarla nasıl başa çıktığını ve nasıl kazanımlar elde ettiğini anlattı. Steve Jobs’ın konuşmalarından örnekler vererek geçmişe döndüğümüzde noktaları birleştirdiğimizde bazı şeyleri daha rahat anlıyoruz.

 

Barbaros Günay‘ın konuşmasının ardından Alper Soğukpınar‘ın Agile Methadology adlı sunumuyla devam etti. Bu sunumda şirketlerin bir uygulama geliştirirken hangi metadolojiyle geliştirdiklerinin ve metadolojiler arasında avantaj dezavantaj karşılaştırmaları yapılarak anlatıldı. Agile adlı uygulama geliştirme metadolojisi ürünün hızlıca çıkıp feedbackler alarak daha sağlam çıkmasını sağlar. Bu sunumda hangi projelerin hangi metadolojilerle geliştirildiklerinden, scrumlardan rollerden bahsederek bitirildi.

 

Bu konuşmanın ardından Microsoft Türkiye ekibinden Nuran Zenginel sahneye geliyor. Kendisi DevOps anlatıyor bize. DevOps’un çıkış amacı ve nasıl çalıştığından bahsediyor. Ben de kısaca bahsedeyim aklımda kalanlarla ; DevOps farklı bölümlerin birbirleriyle etkileşim içinde olup beraber çalışmasıdır. Yani yazılımcıların ve sistem yöneticilerinin beraber çalışmasıdır. Bu konuşmanın ardından otelde ki son öğle yemeğini yiyoruz. Yarın Microsoft Türkiye ofisine geçeceğiz.

 

 

Öğle yemeğinden sonra herkesi bir heyecan alıyor. Çünkü herkes kendi projesini bir jüri önünde yaklaşık 100 kişiye anlatacak. İsim sırasına göre çağrılıyoruz. Aslında fikir dinlemek, dünyanın ihtiyaçlarını teknoloji ile çözüm bulmak çok güzel bir şey. Ufkunuzu açıyor. Sıra bana geldiğinde ufaktan biraz heyecanlandım ama heyecanımı atlatmam kısa sürdü. Herkesin 1 dakikalık konuşma hakkı vardı. Bu günde böyle geçti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *