Github Large File Storage

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda oluşturduğumuz projeleri Github’a atarken yaşanan bir sorunun çözümünden bahsedeceğiz.

Geliştirdiğimiz projelerde bazen boyutu yüksek olan dosyaları da kaynak koduna eklemek ve bunu Github’a atmak gerekiyor. atmadığımız durumlarda diğer takım arkadaşlarımız hata alabilir veya CI/CD kullandığımız durumlarda build alamayabilir. Bu da bir sürü sıkıntı çıkartabilir.

Kendi senaryom üzerinden gidecek olursam, eklediğim RealmSwift podunda bulunan bazı dosyalar 100mb üzerindeydi. Bunları Github’a göndermeye çalışırken şöyle bir hata aldım;

“this exceeds GitHub’s file size limit of 100.00 MB”

Bu hatayı aldıktan sonra Github File Storage olduğunu gördüm. Bu sistem ile Github’a 100mb’dan fazla boyutu olan dosyaları gönderebiliyoruz. Bunun için lokalimize git-lfs kurmamız gerekiyor. Bunun için terminalden aşağıdaki komut satırını çalıştırabilirsiniz.

Git-lfs için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ardından projemizin kaynak koduna gelip Large File Storage’ı aktik hale getirmeliyiz. Bunun için hangi dosyalarımızın bu sisteme dahil olacağını belirtmemiz lazım. Benim senaryomda bir kaç a dosyasının boyutu yüksekti ve bunları yüklemem gerekiyordu. Bu yüzden tüm a uzantısına sahip dosyaları bu sisteme dahil ettim. Dahil ettikten sonra Github, kullanıcı bilgilerini istiyor. Kullanıcı adı ve şifre girmelisiniz. Github şifrenizi girdiğinizde muhtemelen aşağıdaki gibi bir hata alacaksınız.

‘remote: Support for password authentication was removed on August 13, 2021. Please use a personal access token instead.

Bunun sebebi de Github artık personal access token istiyor. Github’da ayarlar sayfasına gittiğinizde Developer Settings kısmında Personal Access Token kısmında bir token oluşturmalısınız ve bu oluşan tokeni terminalde şifre alanına girmelisiniz.

 

Bu işlemlerde sonra tekrardan commitinizi tekrardan pushlayabilirsiniz. Sorun çözülmüş olacaktır.

Yine herhangi bir problem olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz. Daha fazla yazıya buradan ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.