Open – Public – Internal – Private (Access Levels)

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Swift ile değişken, fonksiyon, sınıf, extension vb. yapılar oluştururken kullandığımız Access Levels kısmından bahsedeceğiz. Her programalama dilinde değişken oluştururken erişim seviyesine dikkat etmemiz gerekiyor. Bildiğiniz gibi takım halinde çalıştığımızda veya projeyi bizden sonra devam edecek kişiler için bu oldukça önemlidir. Bunun için Swift bize 5 farklı erişim seviyesi sunuyor. Bunlar;

  • Open
  • Public
  • Internal
  • Private
  • File-private

Open

Open erişim tipi ile oluşturulan değişkenler aynı modülde veya başka modüllerde kullanılabilirsiniz. Open ile oluşturulan sınıflardan, başka modüllerde kalıtım alabilir veya override edebilirsiniz.

Public

Open ile benzer bir yapıdadır. Tek farkı farklı modüllerde kalıtım alamaz ve override edemezsiniz.

Internal

Swift ile değişken oluşturup bir erişim seviyesi belirlemediyseniz varsayılan olarak Internal tanımlanır. Internal olarak tanımlanan değişkenleri aynı modül içinde kullanabilirsiniz ama farklı modüllerden erişemezsiniz.

Private 

Private ile tanımlanan değişkenleri veya fonksiyonları sadece bulunduğu sınıf içinde veya kalıtım alınan sınıflarda kullanabilirsiniz. 

File-private

File private tanımlanan değişkenler sadece tanımlanan dosyada kullanılabilir. Kalıtım alsa veya extension yazılmaya çalışılsa bile farklı bir dosyada olduğu zaman erişilemez.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Swift hakkında yazmış olduğum diğer yazılara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.