Visual Studio ile Mac Bağlantısı

Xamarin kullanmamızın başlıca sebeplerinden biri cross-platform çalışmamızdır. Xamarini diğer platformlardan ayıran yanı budur. Android ve UWP platformlarına çok kolay bir şekilde derleyebiliyoruz lakin iOS için bunu söylememiz bu kadar kolay değil. Bunun için bir macOS cihaza sahip olmamız gerekmekte. Tabi ki sadece sahip olmakla kalmıyor. Visual studio ile bağlantısını yapabilmemiz için bir kaç program da kurmamız şart. İndirilecek programlar:

  1. XCode
  2. Visual Studio For Mac

Bu iki programında yüklenişi sayfamızda yer almaktadır. Bu programları yükledikten sonra bir kaç değişiklik daha yapmamız gerekmektedir. Bunlardan ilki Mac cihazımızı uzaktan kontrole açmamız gerekiyor. Sistem Tercihleri > Paylaşma bu seçeneklerden de uzaktan oturum açma seçeneğini açmamız gerekmekte.

Sonrasında ise Mac cihazımızda işimiz bitiyor. Sonrasında ise Windows’da işlemlerimizi yapmamız lazım. Bunun için Visual Studio 2017 Enterprise yüklü olması gerekmekte. Visual Stuido’ya giriyoruz ve buradan bağlantıyı gerçekleştireceğiz. Projemizi açıyoruz. Build butonunun yanında Xamarin Mac Agent butonu var buraya tıklıyoruz. Mac bir cihazla bağlantı sağlayabilmek içi muhakkak aynı ağ içinde bulunmamız gerekiyor. Xamarin Agent’ı açtığımızda Mac  cihazımı görüyor ve bizim yapmamız gereken tek şey connect butonuna basmak. Sonrasında birkaç dakika içinde bağlantı işlemleri kuruluyor.

Bundan sonrası uygulamanızı hangi cihazda çalıştırmak istediğinize karar vermek oluyor. Ben iPhone 8 Plus’da çalıştıracağım uygulamamı.

Build butonuna bastıktan sonra cihazın ilk açılışı internet hızınıza bağlı olarak değişebilir. 1 dakikayı bulmuyor genelde.

Bundan sonra güle güle çalışabilirsiniz. Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz.

4 thoughts on “Visual Studio ile Mac Bağlantısı

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.