Xamarin Forms Debugging Firebase Events

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda Xamarin Forms ile Firebase’e logladığımız eventleri nasıl anında görebileceğimizden bahsedeceğiz. Bunu görebiliyor olmak oldukça önemli çünkü düzgün çalışıp çalışmadığını bu şekilde görebiliyoruz. Aynı zamanda test edecek kişiler Debug View ile kontrol edebiliyorlar. Daha önceki yazımda Xamarin Forms ile nasıl Firebase’e event loglayacağımızdan bahsetmiştim, buradan ulaşabilirsiniz.

Bunu yapmak aslında oldukça basit. İlk olarak android kısmından başlayalım. Loglama yaptığınız projeyi bir emulator veya fiziksel cihazınızda çalıştırmanız gerekiyor. Sonrasında ise terminali açıp, Android SDK konumunuza gitmeniz gerekiyor. Çünkü adb üzerinden bu uygulamayı debug olacak şekilde işaretlememiz gerekiyor. Eğer terminalden nasıl SDK konumunuza gideceğinizi bilmiyorsanız, Visual Studio üzerinden de gidebilirsiniz. Tools kısmından SDK Command Prompt seçerseniz; Visual studio sizin için terminali açıp, doğru lokasyona gidecektir.

Burada ise sadece tek satırlık bi kod yazmanız gerekmekte. Package Name yerine uygulamanızın paket adını girmeniz gerekiyor.

Sonrasında ise event loglarken bir kac saniye gecikmeyle Debug View üzerinden android tarafında hangi event’in loglandığını görebiliyor olacağız.

iOS tarafında bu işlem için daha basit yöntemler var. Run kısmından Run With seçeneğine tıklayıp uygulamayı çalıştırırken özelleştireceğiz. Bunun için Extra Mlaunch Arguments kısmında aşağıdaki satırı eklememiz gerekiyor. Bu sayede uygulamada Debug View’i etkinleştirmiş oluyoruz.

 

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.