Xamarin Forms Material Design

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda Xamarin Forms’da Material Design nasıl kullanılır bundan bahsedeceğiz. Material Design nedir diye soracak olursanız Google’ın tanıtmış olduğu tasarım arayüzüdür. Material Design ile çok fazla uğraşmadan mobil uygulamanızın tasarımını çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Material Design, Xamarin Forms’a 3.6 ile gelmiştir. Köklü değişikliklerin sunulduğu bu pakette en çok dikkat çeken özellikler tasarımlar konusunda olmuştur. Bu yazıda ise tasarımlar arasında ki farklılıklarda bahsedeceğim.

İlk önce boş bir proje açıp tasarım yapmaya başlıyoruz. Bu tasarımda örnek olarak 2 entry ve 1 button kullanacağım. Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Aşağıda görmüş olduğunuz ekran tasarımları normal tasarımlardır.

Material Design kullanabilmek için Xamarin.Forms paketimizin en az 3.6 olmasına ve Xamarin.Forms.Visual.Material paketinin yüklü olması gerekmekte. Bu paketlerin olduğundan emin olduktan sonra bu paketin initialize edilmesi gerekiyor.

Sonrasında ise tüm sayfanın görselini değiştirmek istiyorsanız ContentPage’e visual verebilirsiniz. Eğer ki sadece butonu ya da entry’i değiştirmek isterseniz bunlara verebilirsiniz.

Tasarım kodları;

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.