Xamarin Web Servis ile Online Veritabanı İşlemleri [ Part 3 ]

Xamarin ile online olarak bulunan veritabanımızda yapacağımız işlemlerde son kısma geldik. Buraya kadar olan kısımda Azure’da bir Mobile App Quickstart projesi oluşturduk. Bu projede SQLite değilde SQL kullanmak için bir veri tabanı oluşturup buraya tablo ekledik. Son partda ise Xamarşn projemizde nasıl veri alı, yollayacağımıza bakıyoruz. Azure‘da oluşturmuş olduğumuz projeye gelerek projenin Xamarin.Forms kısmını indiriyoruz. Eğer üzerinde çalışmış olduğunuz projeyi veritabanına bağlamak istiyorsanız Azure size adım adım nasıl yapılacağını anlatıyor.Projeyi indirip açtığımızda Constants, TodoItem, TodoItemManager gibi yapılar karşımıza çıkıyor. İlk olarak Constanstdan başlamak istiyorum. Bu sınıfta bir adres bulunmakta. Biz verilerimizi bu adresten çekip, bu adrese kaydedeceğiz. Hatırlıyorsanız 2. kısımda web servisimizi publish ettiğimiz URL de aynı URL’di.

TodoItem sınıfına baktığımız zaman id,name, done gibi değişkenler görüyoruz. Biz bu sınıfta veri tabanımızda bulunan tablolarda ki sütunları almaya çalışacağız. Veri tabanımızda bulunan her tablo için ayrı bir sınıf oluşturup bu sınıflarda tablolardaki sütunların her biri için ayrı değişken oluşturmamız gerekiyor. Json ile verilerimizi alabiliyoruz.

Son olarak TodoItemManager sınıfına bakıyoruz. Bu sınıfta verileri almaya ve verileri kaydetmeye yarayan fonksiyonlar mevcut. Burada sadece verileri çekme ve kaydetme fonksiyonlarını görüyorsunuz. Silme ve güncelleme işlemlerini çok rahat bir şekilde kendiniz yapabilirsiniz.

Bütün bu işlemlerden sonra verilerinizi mobil uygulamanızda gösterip, kaydedebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa mail veya yorum atarak bana ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.