App Clips Nedir?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda App Clip nedir bundan bahsedeceğiz. Apple ilk olarak WWDC 2020’de artık uygulamarımızın temel fonksiyonlarını, uygulamayı indirmeden kullanabileceğimiz yapıyı tanıttı. App Clip ile beraber artık uygulamalarımızın temel işlevlerini gerçekleştirmek için uygulamayı yüklemeye gerek yok. Arada gittiğimiz ve mobil uygulamadan sipariş vermek için kullandığımız bir sürü uygulama vardır. Artık bunlar için uygulama indirmeye gerek yok. App clip ile beraber basit düzeyde fonksiyonları kullanabiliyoruz.

App Clip Nasıl Kullanılır?

App Clip kullanabilmenin birden fazla yolu var. Bunlar;

  • NFC Tag
  • Visual Codes
  • Safari
  • Messages
  • Maps
  • Location

 

Örnek vermek gerekirse bir QR kod okuttuğumuzda veya bir websitesine girdiğimizde direkt olarak artık App Clip uygulamarımızı açabiliriz. Bu sayede kullanıcı aslında çok fazla kullanmayacağı bir uygulamayı indirmek zorunda kalmaz.

 

 

App Clip kullanırken bir çok değişikliği ve kısıtlamayı da göz önünde bulundurmamız lazım. Bence en önemli kısıtlama, App Clip için uygulama boyutu 10 mb üzerinde olmamalı. Bunun haricinde normal bir uygulamada kullandığımız özellikleri burada kullanamıyoruz. Çünkü Apple kullanıcı gizliliğini çok fazla önem veren bir şirket ve bu sebepten dolayı App Clip, bir çok datayı kullanamıyor.

Nasıl App Clip oluşturur?

App clip oluşturmak için var olan bir projenize ekleme yapacak şekilde veya yeni oluşturacağınız projelerle beraber oluşturabilirsiniz. Burada önemli olan bir konu da App Clip uygulamalarda bundle id’i normal uygulamamızla aynı şekilde olup sonuna “.clip” eklenecek şekilde ayarlamalıyız. Örnek veriyorum benim uygulamamın bundle id’si “com.omersezer.app”. Ben bunun için bir App Clip oluşturacaksam bunun id’si “com.sezeromer.app.clip” şeklinde olmalı. Normal uygulamamızda kullandığımız kodları ve assetleri yine aynı şekilde kullanabiliyoruz ama Apple bizim için App Clip ve normal uygulamamıza özel kodlar da yazmamızı sağlıyor. Bunun için kaynak kodumuzda ufak bir kontrol yapmamız yeterli.

Daha fazla bilgi almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.