Xamarin Forms AndroidX’e Geçiş

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda 2 Kasımdan sonra Play Store artık AndroidX paketlerine geçmeyen uygulamaları mağazaya kabul etmeyecek. Bu yüzden Xamarin projelerimizde paketleri düzenlememiz gerekiyor. Visual Studio AndroidX’e kolayca geçmek için bir tool yapmış. Android tarafında Migrate to AndroidX yaptığınızda Visual Studio, paketlerinizin artık AndroidX’e geçeceğini söylüyor. Eğer ki projenizde çok fazla paket kullanmamışsanız bunu başarıyla gerçekleştiriyor ama fazlasıyla paket varsa burada paketlerin sürümleri birbiriyle uyuşmazlıklar gösterebiliyor. Bu da size oldukça zaman kaybettiriyor.

AndroidX’e geçmek için android projemizde sağa tıklıyoruz. Karşımıza böyle bir ekran çıkıyor. Bu ekrandan Migrate To AndroidX seçeneğine tıkladığımızda, paketler AndroidX’e geçmiş oluyor.

 

Bununla beraber yeni paketlerin eklenmiş olduğunu göreceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken yerler var. Öncelikle bazen saçmalayabiliyor. Özellikle AndroidX paketlerinin pre release versiyonlarını ekleyebiliyor. Bu da aslında istenmeyen bi durum. Bu yüzden kontrol etmelisiniz. Bunların en son stable versiyonlarıyla değiştirmeniz gerekiyor.

Paketleri AndroidX’e geçirdikten sonra diğer paketleri kontrol etmeniz gerekiyor. Burada en önemli kısım Firebase paketleri ve Google Play paketleri. Bu paketlerin eski versiyonları hala Android’in eski paketlerini kullanıyor olabilir. Bunları da update etmek gerekir. Tabi burada bir ton deprecated olmuş fonksiyonlarla karşılaşabilirsiniz. Bıkmadan adım adım yapmak gerekiyor.

Son işlem ise güncellemiş olduğumuz paketlerin namespace’lerini güncellemek. Burada ilk olarak xml kısımlarında özellikle android.support kütüphanelerini androidx namespacel’eri ile değiştirmemiz lazım. Sonrasında ise .cs tarafında bir şey kalmış mı bunu kontrol etmek lazım. Bu işlemleri de tamamladıktan sonra Play Store’a çıkabilirsiniz.

AndroidX güncellemelerinden önce eğer packages.config sistemini kullanıyorsanız bunu da düzeltmeniz lazım. Bu işlem hakkında daha fazla bilgiyi buradan ulaşabilirsiniz. AndroidX güncellemeri için daha fazla bilgi almak için Microsoft’un dökümantasyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınız olursa yorum veya mail atarak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.