ListView Command Parameter Kullanımı

ListView Xamarin’de en çok kullandığımız kontrollerden birisidir. Herhangi bir yerden almış olduğumuz verileri düzenli bir şekilde göstermemiz için ListView kullanmalıyız. ListView kullanırken de içerisine atamış olduğumuz herhangi bir kontrolün içerisinde de bir veri gönderebiliriz. Örnek vermek gerekirse yemek tarifi listesi olsun. Bu listenin içerisinde yemeğe konulacak sebzeler olsun. Yanlarında da bu sebze ya da meyve hakkında bilgi almamızı sağlayan bir buton olsun. Bu butona tıkladığımızda ise hangi sebzenin tıklanmış olduğu bilgisini CommandParameter ile alacağız.

İlk olarak verilerimizin hep aynı türden olması için Sebze adında bir model oluşturacağız. Sebzelerin adı, kalorisi ve fiyatı olacaktır.

Sebze modelini oluşturduktan sonra tasarım yapmaya başlayabiliriz. Oluşturduğumuz her sebzeyi ListView’de sıralı bir şekilde tutacağız. Ekrana gösterirken de sebze adı, fiyatı ve kalorisi gösterilecektir. Bunun yanında bunlar hakkında araştırmaların kolay yapılması için bir arama butonu koyacağız.

Şimdi ise CommandParameter’lı olan kısıma geldik.Burada her sebzenin adını butona CommandParameter olarak vereceğiz. Bunu xaml tarafta yapacağız. Tasarım ve CommandParameter için kodları burada paylaşacağım. Xaml taraf;

Sebze isimlerini CommandParameter ile gönderdikten sonra .cs tarafta bu parametreleri almamız gerekiyor. Butonun tıklanma olayında dışarıdan iki değişken alır. Bunlardan birisi gönderen değişkenidir. Bu gönderen buton olduğu için butonu cast yaparak alırız. Sonrasında ise butonun CommandParameter’ını alarak bir değişkende tutarız. Son olarak da bunu ekrana basarız.

Eğer sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.