Microsoft’da 16. Gün

Microsoft maceramın son haftasının ilk gününe başladım. İçim biraz buruktu. Belki de bu son Microsoft için pazartesi sendromumdu.  Sabahımın 90 dakikasını ulaşımda geçirdikten sonra ofise ulaştım.  Kahvaltımızı yaptıktan sonra günün ilk konuşmacısı olarak Microsoft Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Esra Gaon bizlerle birlikte oldu. Herkesin beklediği bir isimdi. Çünkü böyle büyük firmalara girebilmek için ne tarz sorular sorulup nasıl bir eleme sistemi içerisinden geçtiklerini merak ediyorduk. Esra Gaon ilk olarak kendisini tanıttı. Buralara gelmeden önce Esra Gaon‘da bir çok mülakattan geçmiş. Kendisine sorulan en garip soru ise “ Bir hayvan olsaydınız ne olmak isterdiniz ?” imiş. Bu soruyu ilk önce şaka yaptıklarını sanıp cevaplamamış. Şaka olmadığının farkına varınca akrep olurum diye cevap vermiş. Nedenini ise kendisine zarar vermeye çalıştıklarında savunmasının iyi olduğunu anlatıyor. Ama eğer Microsoft’da iş mülakatına girmek istiyorsanız korkmayın Esra Gaon böyle sorular sormuyormuş.  Daha çok hobileriniz, kendiniz hakkında sorular soruluyor. Şu ana kadar gelen her konuşmacının nereden mezun olduğumuzun veya hangi bölümden mezun olduğumuzun hiç bir öneminin olmadığını söylediler. Önemli olan kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz ve bir konuda uzmanlaşıp diğer konularda ise fikrimiz  olacak kadar bilgi sahibi olmamız gerektiğini anlattılar. Sizin CV’nize baktıklarında hangi üniversite, hangi bölüm veya kaç ortalama ile mezun olduğunuzun sandığınız kadar önemli olmadığını neler yaptıklarınıza, hangi etkinliklere katıldığınıza, hangi yarışmalara başvurduğunuza ve kaç sosyal sorumluluk projesinde yer aldığınıza baktıklarını anlattı.

Sabah ki konuşma sonrasında eğitmen olarak Hürriyet’in Data Engineer’i Sinem Oğuz Körpün geldi. Bugün ki eğitim olarak Machine Learning anlatılacaktı. Herkesin merakla beklediği bir eğitimdi. Çünkü bazı arkadaşlarımızın projesi için bu eğitimi almaları gerekiyordu. Proje sunumları için de son haftaya girerken herkes de heyecan da vardı. Aslında açık söylemek gerekirse son hafta dolayısıyla proje sunumları yaklaşmışken fazla odaklanamıyorduk ama Sinem Oğuz Köprülü’nün çok güzel bir anlatışı vardı ve konuda güzel olunca projeleri bıraktık. Machine Learning hakkında bir demo da yaparak konuşma sonlandı.

Gün son konuşmacısı olarak Garaj’ın kurucusu Murat Kandemir bizimle beraberdi. Garaj, Türkiye’de bulunan girişimcilere destek olan çok güzel bir kuruluş. Murat Kandemir’ de bir o kadar naif ve sıcakkanlı. Herkesin aslında bir girişimci olmak için bir hayali varken bu konuşma bize gerçekten çok iyi geldi. Bir girişimcinin nasıl davranması gerektiğini. Nerede ne zaman bırakması gerektiğini anlattı. Kendisinin de ilk girişimi başarısızlıkla sonuçlanınca böyle bir şirket kurmaya karar vermişler. Murat Kandemir’e bu konuşma için çok teşekkür ediyoruz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.