.Net Core Projesi Açmak

Bu yazıda şimdilerde çokça duyduğumuz Asp.Net Core platformunda nasıl proje oluşturacağımızdan bahsedeceğim. Daha önce ki yazımda Asp.Net Core hakkında size biraz bilgi vermiştim.

.Net Core projesi oluşturmak istiyorsanız ilk olarak hangi platformda oluşturacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ben bu yazım da Windows’da oluşturmayı göstereceğim lakin Linux ve macOS hakkında da bilgiler vereceğim. Eğer Windows işletim sistemini kullanıyorsanız proje oluşturmak için bir çok yolunuz var demektir. Bunlardan en güzeli, benim de en sevdiğim IDE olan Visual Studio. Tabi .Net Core projesi oluşturmadan önce SDK yüklemeniz gerekmektedir. Bu SDK’yı buradan indirebilirsiniz. Sonrasında ise Visual Studio’yu açıp yeni proje açma seçeneğine basıyoruz. Karşımıza böyle bir ekran geliyor. Bu ekranda eğer ki sizde SDK yüklü değilse .NET Core seçeneği gelmeyecektir.

Yanda ki kategorilerden .NET Core seçip. Hangi proje türü seçeceksek ona tıklıyoruz. İsterseniz Konsol uygulaması da yapabilirsiniz. Ben Web uygulaması yapacağım için. ASP.NET Core Web Application seçiyorum. Projemi nereye kaydetmek istiyorsam onu da seçip ilerliyoruz. İlerlediğimiz zaman karşımıza başka seçenekler de çıkıyor.Yine Normal bir web uygulaması da yapabilirsiniz. Asp.Net MVC’de olduğu gibi Model View Controllerlar ile çalışmak istediğimden ben fotoğraf seçtiğimi seçiyorum. Eğer bir authentication kullanmak istiyorsanız buradan seçebilirsiniz.

Bu seçimleri yaptıktan sonra artık projemiz tamamlanmış bir şekilde karşımıza geliyor. Hiç bir kod eklemeden build ettiğimde karşıma böyle bir ekran geliyor.

Linux İçin;

Linux’da bir ASP.NET Core projesi açmanız için Visual Studio Code programını kurmanız yeterlidir. Sonra ki yazılarımda bunu görebilirsiniz zaten. Kullanımı çok kolay olan bu program ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilecektir. Ama diyorsanız ki Visual Studio’dan yazmak istiyorum ben o zaman bir sanal makine kurmanızı tavsiye ederim.

MacOS İçin;

MacOS için seçenekler biraz daha fazla. Microsoft macOS kullanıcıları bu sene Visual Stuido For Mac adında bir tarayıcı çıkardı. Şuan da Windows işletim sisteminde çalışan Visual Studio kadar kapsamlı olmasa da isteklerinizi yerine getirir bir vaziyette. MacOS kullanıcıları ASP.NET Core projelerini buradan yazabilirler. Yine aynı şekilde Visual Studio Code kullanarak ta ASP.NET Core projelerinizi yazabilirsiniz.

Windows İçin;

Windows için isterseniz Visual Studio’da istersenizde Visual Studio Code ortamlarında yazabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.