Swift Fonksiyonlar

Bir programlama dilinde en çok kullandığımız özelliklerden birisi fonksiyonlardır. Swift’de fonksiyon oluşturmak daha önce C# ve Java kullanmış birine garip gelebilir başlarda. Sonradan alışıyorsunuz orası ayrı. Fonksiyon ne diye soracak olursanız. Fonksiyon bir iş parçacağını yerine getirmek üzere yazılan kod bloğudur.

İlk örneğimiz basit bir şekilde fonksiyon yazmak ve bu fonksiyonu çağırmak olsun. Fonksiyon oluştururken muhakkak başında “func” yazısı olmalı. Böylece o kod bloğunun bir fonksiyon olduğunu belirtmiş oluyoruz. Sonrasında fonksiyonunuzun isini yazıp parantez açıp kapatarak süslü parantez içerisine kodlarınızı yazabiliyorsunuz. Ben bu örnekte ekrana 3 farklı cümle yazdırıyorum. Sonrasında fonksiyonu ise sadece adıyla çağırıyorum. Swift’de fonksiyon oluşturup çağırmak bu kadar basit aslında.

İkinci bir örnekte ise fonksiyon nasıl dışarıdan parametre alacağı üzerinedir. Yine basit bir şekilde fonksiyonumuzun başına func yazıp fonksiyona ismini veriyoruz. Parantez açıp kapattığımızda ise dışarıdan alacağı parametreleri içerisine yazmamız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse dışarıdan bir isim alalım. Bu ismi ekrana bastıralım. İlk olarak dışarıdan alacağımız parametrenin ismini yazıyoruz ve ardından iki nokta koyarak bu değişkenin hangi tipte olacağını söylüyoruz. C# ve Java’dan biraz farklı olsa da kendine özgü bir kolaylığı var aslında. Bu değişkeni kullanmak için ter slash ile parantez içerisinde değişkenin ismini yazarak çağırabiliyoruz. Yine fonksiyonu kullanmak istersek fonksiyonun ismini yazıp içerisine vereceğimiz değeri giriyoruz.

Diğer bir örnekten bahsedecek olursa o da dışarıya değer döndürme olacak. Fonksiyonların en önemli özelliklerinden birisi de içeride işlem yaptıktan sonra dışarı değer döndürmesidir. Normal bir şekilde fonksiyonumuzun ritüellerini yapıp, dışarıdan parametreleri aldıktan sonra geriye değer döndürme işlemleri kalıyor. Bunun için fonksiyonun parantez açıp kapadıktan sonra tire işaretini koyup hemen ardından büyüktür işaretini koyuyoruz ve geriye hangi tipte değer döndüreceğimizi belirtip süslü parantezler ile kod bloğumuzu açıyoruz. İçeride işlemleri yaptıktan sonra geriye değer döndürmek için return diyoruz ve değişkenin ismini yazıyoruz. Bu kısma bakacak olursa Java ve C#’a benzerlik gösteriyor.

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak bana ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.