Xamarin Tool Bar Item Oluşturma

Bazı sayfalarınızın üstünde item oluşturmak isteyebilirsiniz. Buna ayarlar itemi, arama çubuğu veya size ne lazımsa buraya ekleyebilirsiniz. Çok işe yarayan bu itemler sayfanızda boşa yer kaplayan butonların kaldırmanıza yarayabilir. Örnek vermek gerekirse bir ayarlar butonu, düzenle butonu, ekleme butonu veya bir araç çubuğu koymak yerine bunlar sayfanın en üst kısmına koyarak sayfadan tasarruf edebiliriz.

Xamarin’de tool bar item dediğimiz bu yapıları kullanmak çok basit. İlk olarak sayfanızın xaml kısmını açıyorsunuz. Benim sayfa yapım Content Page sizin sayfalarınız master detail page  veya  tabbed page olabilir. Sayfa yapısı farketmeksizin kullanabilirsiniz. Content page olduğu için bu content sayfasına item atayacağımızı söylüyoruz.

Burada ilk olarak bir toolbar item oluşturuyoruz. Bu tool bar itema isim verebiliyoruz. İsmi verdikten sonra ben resim vermek istiyorum. O yüzden ikona resmin yoluna yazdım. Eğer siz resim vermek istemiyorsanız ikon kısmını boş bırakabilirsiniz. Sadece yazı olarak gözükür. Order seçeneği iteminizin 3 nokta içinde ki seçeneklerde mi yoksa direk bar kısmında mı çıkmasına karar vereceğiniz özelliktir. Eğer primary yaparsak direk olarak bar kısmında çıkar, secondary yapar isek 3 nokta şeklinde itemi altına dizilir. Primary özelliği ise öncelik özelliğidir. Başka tool bar item eklemek istediğinizde hangi sırayla duracağına primary özelliği ile karar verirsiniz. Clicked özelliği ise, tool bar itema tıklandığında olacakları gerçekleştireceğimiz kısımdır.

 

Bu şekilde tool bar item kullanmış olabiliyorsunuz. Sorularınızı mail veya yorum atarak sorabilirsiniz.

4 thoughts on “Xamarin Tool Bar Item Oluşturma

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.