Swift Keyboard Return Types

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda Swift’de bulunan klavye tiplerinden bahsedeceğim. Klavye tipi ne demek diye soracak olursa şöyle açıklayabiliriz, klavye açıldığında kapatmak için sağ alt köşede geç diye bir buton yer alır. Bu butona basıldığında aslında klavye ile işim bitti diyorsunuz ve iOS klavyeyi kapatıyor. Aslında bu geç butonunu değiştirebiliriz.

Klavye tipini değiştirmek için UITextField’in ayarlarını değiştirmemiz gerekiyor. Bunu istersek storyboard üzerinden yada kod ile yapabiliriz. Storyboard üzerinden daha kolay olduğu için bne buradan göstereceğim. Öncelikle UITextField’imizin ayarlarından klavye tipini belirtmemiz gerekiyor.

Buradan birini seçebilirsiniz. Artık bu uITextField’e tıkladığınızda seçmiş olduğunuz buton karşınıza çıkacaktır. Tabi bununla da yetinmemek gerekiyor Ayrıca bu butona tıklandığını da yaklamamız lazım. Bunun için TextField’in bağlı olduğu View Controller’ı UITextFiedlDelegate arayüzünden kalıtım aldırmamız lazım. Sonrasında TextField’in bir çok özelliğini kontrol edebileceğiz. Kalıtım aldıktan sonra textFieldShouldReturn fonksiyonunu override edersek, bu butona basıldığında. buraya düşecektir. Sizde gerekli işlemleri buradan yapabilirsiniz.

Sorularınız olursa mail veya yorum atabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.