SwiftUI Nedir

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda SwiftUI nedir bundan bahsedeceğiz. SwiftUI Apple’in WWDC 2019’da tanıtmış olduğu yeni bir framework. Apple aslında tanıtılan bu framework için şöyle bir açıklama yapıyor; “SwiftUI, sürecin büyük bölümünü otomatik hale getirerek kullanıcı arayüzü oluşturmayı tam anlamıyla dönüştürüyor, kullanıcı arayüzünün uygulamada nasıl göründüğünü ve davrandığını gerçek zamanlı olarak önizleme olanağı sağlıyor. Geliştiricilerin onu seveceğini düşünüyoruz.

Apple çıkardığı bu framework ile aslında cross bir şekilde uygulama yazmamızı sağlıyor. Burada bahsedilen cross aslında işletim sistemleri değilde apple ekosisteminde ki cihazlar. SwiftUI ile WatchOS, iPadOs, MacOS ve iOS’e aynı anda, aynı tasarımı sunabiliyorsunuz. Bunu aslında UIKit ile de yapabiliyorduk ama pek sağlıklı olmuyordu ve farklı cihazlar için bi takım şeyleri göz önüne almak gerekiyordu.SwiftUI’ın çıkması UIKit’in yetersiz olduğu anlamına gelmiyor. UIKit ile de Storyboard üzerinde hızlı tasarımlar yapabiliyorduk ama benim düşüncem Apple’ın Declarative UI tarafını kaçırmayıp buraya yönelmesi olduğu. Çünkü biliyorsunuz ki Flutter’da bu sayede çok daha kısa ve güzel ekranlar çıkarabiliyorsunuz. Xamarin’de bu tarafta MAUI ile bir atak yaptı ama geç kaldığını düşünüyorum. SwiftUI ile Apple kısaca bize şunları sunuyor.

  • Az kod ile daha fazla efektif olacağımızı
  • Tasarım kısmında parçalara bölerek farklı sayfalarda da aynı parçayı kullanabileceğimizi
  • Apple ürünlerinin hepsine tek tasarımla ürün çıkarma
  • Daha sade ve temiz kod yapısı
  • Yazılan kodun anlık olarak görülmesi
  • Performans

Tabi bunun yanında bir kaç dezavantajı da var. Bunlar;

  • iOS 13 ve üstünün desteklenmesi.
  • Communitysinin tam olarak oturmamış olmaması

2020 için SwiftUI ile büyük uygulamalara girişmek bence çok mantıklı gibi durmuyor. Çünkü iOS 13 ve üstünü destekliyor. iOS 13 ise 6s ve üstü modellere geldi. Eğer ki siz hala 5, 5s ve 6 modellerine de destek vermeniz veya iOS 12 ve altı sürümleri de desteklemesini istiyorsanız SwiftUI ile bu mümkün değil. Bunun yanısıra SwiftUI sürekli güncellendiği için öğrenme açısından da biraz daha fazla çaba göstermek gerekecek. WWDC 2020 etkinliğinde SwiftUI 2.0 geldi. Bununla birlikte yeni görünümler de çıktı. Bu yüzden kendinizi sürekli güncel tutmanız gerekmekte.

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.