Swift Package Manager

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda Swift Package Manager nedir ve niye Swift Package Manager nasıl kullanılır bundan bahsedeceğiz. Swift Package Manager, XCode’un, paketleri kendi aracılığıyla yükleyebileceğiniz bir özelliktir. Swift Package Manager yerine CocoaPods veya Carthage’da kullanabilirsiniz. Bunlarla da projenize 3rd party framework ekleyebilirsiniz. Birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajları vardır. Swift Package Manager’ın diğer sistemlere göre avantajı kullanım kolaylığıdır. Dezavantajı ise her frameworkü desteklemiyor oluşu. Tabi bu zamanla çözülecektir ama şu an için büyük bir dezavantaj.

Nasıl kullanacağımıza gelecek olur XCode üzerinden File içerisine geliyoruz. Buradaki sekmelerde Swift Package olacak.

Burada ekle dediğimizde karşımıza şöyle bir ekran gelecek. Buraya genellikle paketin olduğu Github adresi yazılıyor. Tabi paketin açıklamasında daha detaylı bilgiyi bulabilirsiniz ama yukarıda da dediğim gibi her paket şu an için bu sistemi desteklemiyor. Bu yüzden buraya github adresini girseniz bile sonraki adımda hata almanız olası bir durum.

İleri dediğimizde karşımıza şu şekilde bir ekran çıkıyor. Bu ekran üzerinde projemize paketin hangi sürümünü veya hangi branchdeki versiyonunu seçmemize olanak sağlıyor.

Son ekran ise aslında her şeyi kontrol etmemizi sağlıyor. Burada her şey doğru ise bitirebilirsiniz.

Paketi eklediğimizde projenin yanında aslında paketi görebiliyorsunuz.

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.