XCode Code Snippet

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda XCode ile nasıl bir code snippet oluşturulur bundan bahsedeceğim. Code Snippet nedir ilk buna değinmek gerekir. Siz kod yazarken aslında Tab tuşuna bastığınızda Xcode’un kendisinin otomatik olarak doldurmasını sağlar. Örnek vermek gerekirse siz bir for döngüsü yazıp Tab tuşuna bastığınız zaman otomatik olarak size herşeyi hazırlıyor. Siz sadece kalanı dolduruyorsunuz. Aşağıda Swift’in Snippet’ları var. Siz buna kendinizde yeni bir şeyler ekleyebilirsiniz. Ben bundan bahsedeceğim.

 

En basitinden ben bir sınıfa yorum satırı ekleyip Mark yapmak istediğimi düşünelim. Bunun için // Mark yazmam yeterli olacağı bir snippet yazalım. Bunun için var snippet’a başalayacak olacağınız satırı seçin ve sağa tıklayın. Burada Create Code Snippet seçeneği çıkacak. Bununla beraber yeni bir tane snippet oluşturabiliriz.

Sonrasında karşınıza böyle bir ekran gelecek. Bu ekranda nasıl bir yapı oluşturmanız gerektiğini belirtmeniz lazım. Mesela ben burada “// MARK -” dedikten sonra otomatik olarak kendisi bir section açıp benim oraya yazmamı sağlayacak. Bu sadece basit bir örnek. Siz de çok fazla kullandığınız kodlara bu işlemi uygulayarak kod yazma hızınızı arttırabilirsiniz. Section Heading’in çıkması için aşağıdaki gibi yazmanız gerekmekte.

 

Kullanmak istediğimizde ise karşımıza şu şekilde çıkıyor.

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.