Swift Switch Case Yapısı

Programlama dillerinde en önemli özelliklerden birisi karar yapılarıdır. Switch Case karar yapısıda en çok kullanılanlardandır. Java ve C#‘a göre yine farklılık gösteriyor Swift. Daha önce ki derslerimizde başak bir karar yapısı olan İf Else karar yapısından da bahsetmiştik. Bu yazımda da switch case yapısını bir örnek uygulama üzerinde yaparak anlatacağım. Bu senaryoda rastgele bir sayı alacağız. Sonrasında bu sayının yazım şeklini ekrana bastıracağız. bu örnek uygulamada ki her konuyu da daha önce ki yazılarımda bulabilirsiniz.

İlk olarak rastgele sayı oluşturmalıyız. Nasıl rastgele sayı oluşturduğumuzu bir önce ki yazıda görebilirsiniz. Şuna dikkat etmeliyiz, rastgele oluşan sayı belli bir aralıkta olmalı ki işimiz kolaylaşsın. ben 10’a kadar olan sayıları alacağım. Sonrasında switch yazarak hangi değişken üzerinde işlemler yapacaksak o değişkenin adını yazıyoruz. Sonrasında case seçenekleri ile bu değişkenin hangi değerleri alabileceğini öngörerek, o değerleri aldığında neler olacağını yazıyoruz.

Ben bu örnekte oluşturduğum rastgele sayı değişkenini kullanarak, hangi sayı gelirse bu yazı olarak ekrana bastırıyorum. Bu örneği if-else yapısı ile de yapabilirdik lakin gereksiz uzun ve saçma olurdu en basit ve kullanışlı yolu switch-case yapısıdır.

Aklınıza takılan sorularınız olursa bana mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.