Visual Studio Proje İsmini Değiştirmek

Bazen projelerinizi saçma bi isimle açıp, onun üzerinden devam etmiş olabilirsiniz. Ama bundan sonrası için yeni bir proje açmak yerine  varolan bu projenin ismini değiştirmek daha mantıklı olacaktır. Bugün ki yazımızda bundan bahsedeceğim.

Projenizin ismini değiştirmek için ilk olarak projeninizin olduğu dosya konumuna gidip bunu değiştiriyorsunuz. Sonrasında ise .sln uzantılı dosyanın olduğu yere gidiyorsunuz ve bu dosyayı not defteri ile açıyorsunuz. Karşınıza böyle bir ekran geliyor.

Burada şu anda olan projenin ismi gösteriliyor. Siz ismini ne koymak istiyorsanız XCUser ile değiştirmelisiniz. Burası en önemli kısımdı. Bu dosyayı kaydedip çıkmanız gerekmekte. Sonrasında ise yine klasörlerin içine geliyorsunuz.

Şimdi de bütün bu klasörlerin adını ve içinde ki eski adı ile duran dosyaların isimlerini değiştirmeniz gerekmekte. Bu işlem bu kadar. Sonrasında projenizi açıp yeni ismiyle kullanabilirsiniz. Eğer bir hata veya proje yüklenememe durumu ile karşılaşırsanız dosya adlarını ve uzantılı kontrol etmenizde fayda var.

Eğer bir sorunla karşılaşırsanız yorum veya mail atarak bana ulaşabilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.