Xamarin Forms Döviz Uygulaması

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda Xamarin Forms ile basit bir uygulama yapacağız. Bu uygulamada, bir web sitesinden anlık olarak döviz kurlarını alacağız ve ekranda bunları göstereceğiz. Aynı zamanda listede yenileme özelliği olacak bu sayede her yenilediğimizde verileri yeniden alacak.

Basit bir mobil uygulama aslında. Döviz verilerini almak için BTCTurk’un verilerini kullanacağız. Web servise buradan ulaşabilirsiniz.

Sonrasında basit bir tasarım yapacağız. Bir ekran oluşturup bu ekrana ListView atayacağız. Bu List View ile servisten gelen verileri ekranda göstereceğiz. Xamarin Forms projesinde oluşturduğum için burada ListView kullandım ama siz yazdığınız platforma göre bunu özelleştirebilirsiniz. Burada asıl önemli olan bir servisteki verileri çekmek. Basit olarak ekran tasarımım aşağıda ki gibidir.

Burada aslında basit bir şekilde bir ListView ve bir Acitivity Indicator kullandık. Aldığımız verileri bu ListView içerisinde kullanacağız. Activity Indicator ise servisten veri çekerken kullanıcıya arka planda bir işlem yaptığımızı belirtmek için koyuyoruz. ListView’in içerisinde ise 4 adet alan var. Bunlar; adı, en yüksek değeri, en düşük değeri ve güncel değeri bulunmakta.

En son işlem olarak ise ListView’iher yenilediğimizde verileri de yeniliyoruz. Uygulama kısaca şu şekilde çalışıyor:

 

Projenin cs kısmı şu şekilde;

Servis kısmı ise bu şekilde basit bir yapı:

Sorusu olan arkadaşlar var ise mail veya yorum atarak bana ulaşabilirler. Herkese iyi çalışmalar.

Projeye Github linkinden ulaşabilirsiniz.

4 thoughts on “Xamarin Forms Döviz Uygulaması

  1. Merhaba paylaşımınız için teşekkür ederim. xamarin.forms ile android ve ios’ta arka pilanda watsapp gibi çalışacak bşr servis alt yapısı ile mi yazdınız öyle ise kodları inceleyeceğim ve çok işime yarayacak. Bir çok kod inceledim bir haftadır uğraşıyorum olmadı. Yardımınızı rica ediyorum.

    1. Selam Mehmet,

      Şu anda bu kod sadece uygulama açıkken çalışıyor ve sayfa ilk yüklendiginde ayrıca listeyi yenilerken calisiyor. Yapmak istediğin şeyi tam olarak soylersen daha çok yardımcı olabilirim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.