Xamarin İnternet Kontrolü

Projelerinizde internet olmasını isteyebilirsiniz. Genelde çok basit olmayan projelerde internet olur. Bu yüzden kullanıcının internetinin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Xamarin bize çok kolay bir şekilde bu kontrolü yapmamızı sağlıyor.

İnternet kontrolü yapabilmemiz için projemizin üzerinde sağa tıklayıp Manage Nuget Packages for Solutions seçneğine tıklıyoruz. burada açılan bölümde browse kısmında Xam.Plugn.Connectivity plugini aratmamız gerekiyor. Bu paketi bütün projelerimize kurduktan sonra çok basit bir kaç kod ile internetimizin olup olmadığını kontrol edeceğiz. Eğer internet yok ise bir hata mesajı verdireceğiz.

Paketimizi yükledikten sonra isConnected adında bir değişken oluşturuyoruz. Bu değişkene CrossConnectivity sınıfının şuan ki dumunun ne olduğunu atıyoruz. Bu sayede internet var ise is Connected değişkenimiz true olacak eğer yok ise false olacak şekilde kodluyoruz. Sonrasında eğer değişkenimiz false ise yani internetimiz yok ise bir ahat mesajı verdiriyorum ekranda. Sonrasında return döndürüp fonksiyonu bitiyorum.

 

Projenizde isterseniz internetiniz olmadığı zamanlarda hata mesajı verdirdikten sonra direk ayarlar bölümünü de açabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.