Xamarin.iOS

Merhabalar, bugün ki yazımda  Xamarin ile nasıl native bir şekilde iOS için uygulama yazarız bundan bahsedeceğim. Öncelikle bir uygulama oluşturmamız gerekiyor. Uygulama oluşturduktan sonra ise işlemleri yapmamız için tabi ki bir Mac cihaza ihtiyacımız var. Proje oluştururken karşımıza aşağıda ki gibi bir ekran çıkıyor.

Şimdi burada bir karar vermemiz gerekiyor. iOS App (Xamarin) seçeneği ve iOS XAML App ( Xamarin.Forms) seçeneği var. Bunlar ne demek ? Bu seçeneklerden ilki olan iOS App (Xamarin) kısmı şöyle; eğer daha önce XCode ile uygulama geliştirmişseniz Main.Storyboard adlı bir dosya vardır. Bu dosya üzerinden sayfalarınızı oluşturup, tasarımlarınızı gerçekleştirirsiniz. Bunun yanı sıra her sayfa için bir sınıf oluşturup burada işlemlerinizi yaptırırsınız. Tasarım kısmını ise sürükle bırak ile rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Burada gördüğünüz gibi bütün araçlar var. Bunlardan herhangi birisini sürükle bırak yaparak sayfanın tasarımına ekleyebilirsiniz. Sonrasında ise bu araçlara sınıfınızdan ulaşmak isterseniz de bunun için yapmanız gereken şey; aracın özelliklerine gelip Identity kısmının altında bulunan name kısmında istediğiniz adı verebilirsiniz. Böylelikle sınıfınızdan bu isimle çağırıp araca ulaşabilirsiniz.

Burada da görmüş olduğunuz gibi kendi isimleri ile çağırıp, fonksiyon oluşturabiliyorum.

Şimdi gelelim proje oluştururken karşımıza çıkan ikinci seçeneğe. Bu seçenekte ise sanki Xamarin.Forms ile çalışıyormuş gibi uygulama yazıyoruz. Zaten proje oluşurken karşımıza iki katman çıkıyor. Bu katmanlardan birinde Xamarin.Forms’da kullandığımız Shared proje türü karşımıza çıkıyor. Tasarımını da yine xaml yapıyorsunuz. Bildiğiniz Xamarin.Forms gibi.

Burada nasıl uygulama geliştireceğiniz tamamen size kalmış. Eğer ki sadece iOS’a uygulama geliştirecekseniz ve Xamarin Forms uygualamalar yazmışsanız daha çok. İkinci seçeneği seçebilirsiniz. Ama XCode’dan swift ile uygulama geliştirme aşinalığınız var ise ilk seçeneği seçin. Karar tamamen size kalmış. Lakin Xamarin Forms ile geliştirecekseniz diğer sistemleri de eklemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.