Xamarin Sayfa Yapıları

Xamarin’de sayfa yapıları olarak 6’ya ayrılıyor. Bu sayfa türleri ;

  1. Content Page
  2. Master Detail Page
  3. Navigation Page
  4. Tabbed Page
  5. Templated Page
  6. Carousel Page

olarak sınıflandırılır. Uygulamanızda nasıl bir sayfa yapısı kullanacağınıza bağlı olarak bu sayfa türlerinden herhangi birini seçebilirsiniz.

1 – Content Page

Content Page genel olarak sadece 1 sayfadan oluşur ve stack layout veya scroll view ile kullanılır. Eğer projenizde bilgi vermek amacıyla veya kullanıcı girişi için bir sayfa türü tercih edecekseniz Content Page  kullanabilirsiniz.

2- Master Detail Page

Master Detail Page yandan açılan bir sayfa olarak da nitelendirilebilir. Master ve Detail olmak üzere iki sayfadan oluşur. Sayfanın sol üst köşesinde bulunan hamburger menü ile Master sayfasını ekranda gösterebilirsiniz veya sayfayı soldan sağa çekerek de bu mümkün olur. Detail sayfası ise karşımıza çıkan sayfadır. Master ise yanda aslında gizlenen sayfa olarak nitelendirebiliriz. Kullanıcı girişi yaptıktan sonra ana sayfa olarak kullanabilirsiniz bu sayfa türünü. Master kısmında kullanıcı bilgileri yer alırken , Detail kısmında ise kullanıcıyla alakalı herhangi bir sayfa olabilir.

3- Navigation Page

Navigation Page genel olarak yığın şeklinde açılmış olan sayfalarda geriye doğru üstte bulunan ok ile geriye gidilmesini sağlar. Eğer ana sayfanızdan kolay bir şekilde geri gidilmesini istiyorsanız bu sayfa türünü kullanabilirsiniz.

 

4- Tabbed Page

Tabbed Page bir çok sayfanın birleşimiyle oluşur. Tabbed Page ile sayfanın en üstünde bulunan tuşlar ile diğer sayfalara çok rahatça gidilmesini sağlar. Eğer projenizde aşağıdaki resme benzer bir yapı kullanacaksanız aradığınız Tabbed Page.

5- Templated Page

Templated Page  ekranın tamamnı kaplayacak bir şekilde tasarlanmıştır. Bu sayfa yapısında üst kısımda bulunan barda gözükmez. Geriye kalan özellikleri ise Content Page ile hemen hemen aynıdır. Bir fotoğra veya video oynatmak isterseniz bu sayfa yapısını tercih edebilirsiniz.

6- Carousel Page

Carousel Page galeriye benzer bir şekilde sayfaları kaydırarak gezinmeyi sağlar. Yapısı itibariyle Tabbed Page  ile de benzerlik gösterebiliyor.

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.