Xamarin Telefonu Emulator Gibi Kullanma

Aslında burada emulator gibi kullanma cümlesi yanlış. Çünkü emulator bir şeyi taklit etmektir. Biz burada telefonu bilgisayara USB ile bağlayarak projelerimizi direk telefonumuzda çalıştıracağız. İlk olarak telefonda bir kaç ayarlama yapmanız gerekiyor. Ben android 4.4.2 sürümünü kullanıyorum. Lakin diğer sürümlerinde pek bir farkı yok.

Telefonunuzda ayarlar bölümüne girmeniz gerekiyor öncelikle. Burada üst seçenekler kısmında Daha Fazla kısmı var buraya gelip, Cihaz Hakkında butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza böyle bir ekran çıkacak bu ekranda Yapım Numarası yazan yere yaklaşık olarak 7 defa tıklıyoruz. Zaten her tıklamanızda size kaç defa daha tıklamanız gerektiğini söylüyor. En sonunda “Geliştirici Modu Açıldı”  uyarısı vermesi gerekiyor. Geliştirici modunu açtıktan sonra bir önce ki sayfaya dönmemiz gerekiyor. Bu sayfada artık Geliştirici Seçenekleri butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda karşınıza böyle bir ekran gelecek.

Bu ekranda USB hata ayıklama seçeneği var. Bu seçeneğe tıkladığınızda karşınıza böyle bir uyarı gelmiş olacak. Bu uyarıya tamam dedikten sonra artık Xamarin uygulamamızda direk telefon üzerinden geliştirme yapabiliriz.

Telefonu bir USB bağlantısı ile bilgisayara bağlandığınızda işlem tamamlanmış olacak. Visual Studio’ya girip uygulamayı çalıştırmaya çalıştığınızda karşınıza böyle seçenekler gelecek.

Eğer yine de böyle bir ekran karşınıza gelmezse umudunuz yitirmeyin. Telefonda USB ayarlarına girdiğinizde Ortam Cihazı ve Kamera olmak üzere iki ayrı seçenek olduğunu göreceksiniz. Bu seçeneklerin yerini değiştirdiğinizde size bilgisayarın adresini belirterek bu bilgisayarda hata ayıklama modu açılsın mı ? diye bir soru soracak buna izin verirseniz, bu ekranı görebilirsiniz.

Eğer yine sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Xamarin Telefonu Emulator Gibi Kullanma

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.