Online Veritabanını SQL Server Management Studio’da Düzenleme

Azure’da açmış olduğum veri tabanlarını düzenlemek isteyebilirsiniz. Bunun için bir araca ihtiyacımız var. Bunu karşılamak ve localde veri tabanı oluşturmak için Microsoft bize SQL Server programını sunuyor. Verilerimizi düzenli bir şekilde tutmamızda, tablolarımızı düzenlememizde, aradığımız verileri bulmamızda çok yardımcı olacağını düşündüğüm programdır. Ben bu yazımda Azure’da açmış olduğum bir veri tabanımı nasıl SQL Server’da düzenleyeceğimizi göstereceğim. Bunun için ilk önce Azure hesabıma gidiyorum. Burada açmış olduğum bir SQL veri tabanı projeme tıklayarak burada ki bilgileri almam gerekiyor.

Burada gördüğünüz gibi bize sunucunun adını adresini, kullanıcı adını ve şifresini alabiliyoruz. SQL Server‘da veri tabanımız üzerinde değişiklikler yapmamız için şu anlık bunlar yetiyor. Bu bilgileri elde ettikten sonra SQL Server Management Studio‘yu açmamız gerekiyor. Programı açtığımızda böyle bir sayfa göreceğiz.

Bu sayfada Server Name yerine nokta veya bilgisayar kullanıcı adını yazdığınızda yerelde bir veri tabanı kurup çalışabilirsiniz. Biz ise online olarak Azure’da çalışacağımız için ilk önce authenticationı değiştirmemiz gerekiyor. Bunu SQL Server Authenticaiton yapıyoruz. Sonrasında ise kullanıcı adı ve şifre kısımları bize açılıyor.

Server name kısmında Azure’dan aldığımız server adını giriyoruz. Kullanıcı adı ve şifre kısmını yine buna göre dolduruyoruz.

Sonrasında bağlan deyip bağlanıyoruz. Bazı veri tabanlarında sunucu güvenlik durumu hakimdir. Bunun için sizden izin ister. Her seferinde kendi IP adresinizi güvenlik duvarına yazmak yerine baştan sona kadar bir IP adresi yazabilirsiniz. Bir programın içinde veri tabanına bir şey eklemek veya bir şeyler çekmek istediğinizde yine hata verebilir. Bir kaç acı tecrübem olmuştu oradan biliyorum. Eğer böyle bir sorun yaşarsanız da try catch yardımıyla sorunu görebilirsiniz.

Bağlandıktan sonra işlemlerinizi yapabilirsiniz. İleri ki derslerimizde veri tabanı işlemleri hakkında yine yazılar yazacağım. Sizin öncelikli olarak istediğiniz konular var ise oralardan başlayabilirim

Sorularınız veya aklınıza takılan bir şeyler olursa yorum ve mail atarak sorabilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.