Xamarin ve Cognitive Service ( Bölüm 1 )

Bu yazımda Azure’da bulunan Cognitive Servicesları nasıl Xamarin Forms projemize dahil edeceğimizi anlatmaya çalışacağım. İlk önce projemizi açıyoruz. Projede kullanacağımız paketleri yüklememiz gerek bunun için portable katmanında Manage Nuget Package Manager  seçeneğine tıkladıktan sonra browse sekmesinde NewtonSoft ve System.Net paketlerini yüklememiz gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra projemizi oluşturmak kalıyor sadece.

Ben bu yazımda ki projede Cognitive Servicelerden Görüntü İşleme API‘ını kullanacağım. Görüntü işleme API’ı ile yüklediğiniz bir fotoğrafta neler olduğunu, ana temasının ne olduğunu, baskın rengin hangisi olduğunu, cinsel içerikli öğenin olup olmadığını daha bir çok durumu size tagler halinde veriyor. Bu API’ı kullanmak için ilk olarak bir key elde etmemiz gerekiyor. Gördüğüm ve okuduğum hemen hemen her yazıda bunu Azure üzerinden yapıyor lakin bizler yani öğrencilerin Azure üzerinden Cognitive Service kullanma hakkı yok. Yine de yılmıyoruz Github veya Microsoft hesabımız var ise Microsoft bize bu keyi kullanmak için 30 günlük bir hak tanıyor. Her servis için tanınan bir hak bu hepsi için ayrı ayrı 30 gün. Bu siteye girdiğinizde görüntü İşleme API’sini deneyin gibi bir seçenek görüyoruz. Bu butona tıkladığımızda bizden bir API anahtarı almamızı istiyor.

API anahtarı edinine tıkladığımızda karşımıza 4 farklı seçenek çıkıyor. Her bir seçenek için de ayrı ayrı 30 gün veriyor. Bu yüzden biraz daha fazla zamanımız oluyor. Bu seçenekleri aşağıda görebiliyorsunuz. Herhangi bir hesapla alabilirsiniz keyinizi.

Sonrasında ise bu API’ler ile haberleşebilmek için yani veri gönderip almak için bir End Pointe ihtiyacımız olacak. Bu URL ise API anahtarımızı aldığımızda üstünde çıkan uç nokta olarak atanmıştır.

Sonrasında hızlı başlangıç kılavuzundan nasıl kullanacağımızı ve denemelerinizi yapıp daha detaylı bir biçimde inceleyebilirsiniz. Buradan da siteye erişebilirsiniz. Projemize nasıl entegre edeceğimizi bir sonra ki bölümde anlatacağım. Eğer daha detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız Yiğit Özaksüt‘ün eğitim videolarına bakabilirsiniz.

Sorularınız olursa yorum veya mail atarak ulaşabilirsiniz.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.