Asp.Net Core Basit Kimlik Doğrulama

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda Asp.Net Core ile geliştirilen bir web uygulamasında nasıl kimlik doğrulanabileceğinden bahsedeceğiz. Kimlik doğrulama bazı durumlarda hayat kurtaratabiliyor. Sadece kullanıcı adını ve şifreyi bilen kişilerin erişmesi güvenlik açısından oldukça önemli.

Projenizin Startup sınıfında gelir bir servis eklemeniz gerekiyor. AddAuthentication fonksiyonu ile bunu basit bir şekilde yapıyoruz. Sonrasında ise bir kaç ayar yapmamız gerekiyor. Bir isim verebilirsiniz. İsim verdikten sonra basit bir doğrulama isteyebilirsiniz. Burada gereken tek şey kullanıcı adı ve şifre.  Bu kadar basit aslında. İsterseniz eğer yanlış bir giriş olursa  hata mesajı da verebilirsiniz.

Tabi sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Belki bazı sayfalarda kimlik doğrulaması isterken diğer sayfalarda böyle bir doğrulamaya ihtiyaç duymayabilirsiniz. Bunun için hangi sayfalarda kullanmak istiyorsanız ona göre o sayfanın başında bir özellik vermeniz gerekiyor. Aşağıda ki kod parçasında bu belirtilmiştir.

Başına sadece Authorize yazmanız yeterli olacaktır. Sonrasında ise Authorize yaptığınız sitelerde böyle bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.