Microsoft’da 5. Gün

Haftanın geri kalan 4 günün de olduğu gibi sabah saat 08:45’de Microsoft Türkiye ofisindeydik. Kahvaltısı Renaissance Otelde ki gibi olmasa da manzarası teknoloji olan bir yer her zaman daha güzeldir. Sabah konuşmacısı olarak Gökşin Bakır  vardı.  Kendisi Microsoft Middle East & Africa bölgesinde  Independent  Software Vendor Lead olarak çalışmakta. Tüm öğrencilerin merak ettiği bu kariyere nasıl başladınız soru ile sunumuna başladı. Asıl sunumu ise Blockchain üzerineydi. Araştırmalarını bizimle paylaşıp kullanılan teknolojileri anlattı.

 

Gökşin Bakır‘ın sunumundan sonra 2 MVP’liği bulunan Engin Polat geldi. %1.2‘lik kısımda bulunmaktadır. Dün Yiğit Özaksüt‘ün temelden anlatmış olduğu C# eğitimlerine bugün derin olarak giriyoruz. Üniversite’de gördüğüm ve pek fazla kullanmadığım konuların üstünden bir daha geçerken aslında yaptığım projelerde bana kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Hem eğlenceli hem de eğitici bir sunum gerçekleştiriyoruz öğleye kadar. Eğitimin yoğun geçmesinden dolayı aklımızda kalan soruları yemek aralarında soruyoruz. Öğlen yemeğinden sonra benim çok fazla ilgi duyduğum ve geliştirecek olduğum projeminde teknolojisi olan Xamarin konusuna giriş yapıyoruz. Proje oluştururken karşımıza çıkan proje tiplerini karşılaştırıyoruz. Projeyi oluşturduktan sonra hangi emülatörleri kullanacağımızı söyleyip Hyper-V teknolojisini kapattırıyor. Lakin ben Visual Studio Emulator kullandığımdan dolayı buraları geçiyorum. Sonuç olarak Xamarin konusuna da girmiş oluyoruz.

Günün ve haftanın son konuşmacısı Dilara Keçeciydi. Kendisi de geçen sen bu sıralarda oturmuş ve aynı zamanda bir MSP. Teleporter VR ile yurt içinde ve yurt dışında bir çok başarı elde etmiş. Geçtiği yollardan bahsetti. Bir start up kurulması için nelerin gerektiğini, karşımıza çıkabilecek sorunları nasıl çözmemiz gerektiğinden bahsetti. Yaz okulunun ilk haftası da böyle geçti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.