Microsoft’da 7. Gün

Artık sabah erken saatlerde uyanmaya alışmıştım. Yaklaşık 2 yıldır saat 10’dan önce uyanmamış ben 6’dan sonra ki uykuya zaman israfı olarak bakıyordum. Çünkü gelen her konuşmacının söylediği ortak cümle “Çalışın”. Çalışmadan hiç bir şey olmuyor. Önce ki günlerde olduğu gibi 08:00 gibi ofiste oldum. Projelerimiz için zaman kısıtlı olduğu için bir şeyler yapmam gerekiyordu. Bende sabahları erken geçip projeye yeni eklemeler yapıyordum. Bugünün ilk konuşmacısı Turkcell Eski Genel Müdür Yardımcısı Selen Koçbaş vardı.Kariyerinden ,  eğitiminde ,  buralara nasıl geldiğinden bahsetti. Konuşmasında geçen ; benimde ilgimi çeken bir kaç cümlesini paylaşmak istiyorum. ” Her şey emek ister ! ” ” Öğrenmeye aç olun !” , ” Zamanınızı ve enerjinizi  iyi yönetin! ” . Kendisine bu konuşma için tekrardan teşekkür ediyoruz.

Selen Koçbaş‘ın sunumundan sonra en sevdiğim eğitmenlerden biri olan İbrahim Kıvanç vardı. Söylemiş olmam lazım ama tekrarlamak da fayda var; Software Development Engineer kendisi. Bize bugün ki sunumunda daha yeni olan bir teknolojiden bahsedecek : Chat Bot. Chat Botlar ilkel yapay zekalar olarak görülüyor. Aslında uygulamalar ile yapay zeka arasında bir arada olacak evrim açısından. İbrahim Kıvanç  bize chatbotların ne işe yaradığını bize ne gibi katkılarda bulunacağını , yaşamımızı nasıl kolaylaştıracağından bahsetti. Skype üzerinden bir kaç örnek gösterdi. Çok kullanışlı bir teknoloji. Aradığımız her şeyi chatbotlar üzerinden halledebiliriz. Örnek vermemiz gerekirse Dominos Pizza ya facebook messenger üzerinden sadece pizza emojisi atarak evimize en sevdiğimiz pizza siparişi verebiliyoruz. Diğer bir örnek vermek gerekirse Google’da resim aramak yerine Skype’da chatbot üzerinden aradığımız görselin ismini yazarak bize resimler gönderebiliyor. Bir kaç örnek bırakıyorum buraya

  • MSbot Translator : Yazdığınız cümleyi anında çevirerek size mesaj atmayı sağlayan bir chatbotdur.
  • Murphy : Yüz birleştirme botudur. İstediğiniz iki kişinin yüzlerini birbirleriyle birleştirir.
  • Caption Bot : Attığımız bir resim içerisinde neler olduğunu bize mesaj olarak yazar.
  • Bing Images : Bu bot ise yazdığınız cisim ve ya kişi hakkında size fotoğraf gönderir.
  • MemeCat : Bu bot istediğiniz fotoğrafın altına ve üstüne yazı yamayı sağlar.

https://chatbottle.co/bots/  Bu site üzerinden işinizi kolaylaştıracak chatbotlar bulabilirsiniz. Şimdi bir kaç örnek göstereyim.

 

Geçen senenin Microsoft Yaz Okulu’nun birincisi Ahmet Emre Ceyhan geldi. Chatbot yaparak kendisi şampiyon olmuş. Projesi;  uzaktan cisimleri chatbotlar ile kontrol etmek üzerineydi. Çok başarılı bir proje olmuş ve şuan da bu şirket üzerine çalışıyorlar. Bu sunumlardan sonra öğle yemeği arası olmuştu. Aradan sonra bir MVP olan  Engin Polat  bizim olacaktı. Öğle araları aslında bir saat ama yemek yendikten sonra bir çok kişi 30 dakika yemek yiyip dinlendikten sonra geri kalan zamanını kendi projesi üzerinde zaman geçiriyor.

 

Öğle arasında sonra Engin Polat gelmişti. Bugün ki sunumu ASP.Net  Core hakkında eğitim verecekti. Sunumuna neden böyle bir teknolojiye ihtiyaç duyulduğundan bahsederek başladı. Aslında çok derine indi ve web sitesi nasıl çalışır , Async & Await konuları Angular gibi bir çok konuyu güzel anlatımıyla bize aktırdı. Belki de en severek dinlediğim anlatımlardan biriydi. Sadece kendi konularıyla kalmadı proccess ve thread konularına da değindi. Engin Polat‘dan sonra dün ki sunumunda zamanın yetişmediği Cavit Yantaç tekrardan soru cevap için geldi.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.