Microsoft’da 8.Gün

Sabahın erken saatlerinde biraz uykusuz kalmış biçimde Microsoft Türkiye ofisinde oldum. Sabah artık klasikleşen kahvaltısıyla karnımı doyurduktan sonra proje için biraz daha çalışmalar yaptım. Sonrasında yoklama alınıp Merakla gelecek konuşmacıyı bekledik. Bugünün sabah konuşmacısı olarak Danone Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu  vardı. Sunumunun konusu “Kurumsal İyilik” üzerineydi. Dünyamızın ekolojik sorunlarından bahsederek bunu bozan firmalardan ürün almak yerine dünyamızı koruyup daha güzel bir yer haline getirmeyi amaçlayan şirketlerin ürünlerini almanın daha doğru olacağından bahsetti.  Amerika’da Patagonia  adlı giyim şirketinin 2.el elbiseleri alın kampanyası da buna verilebilecek en iyi örneklerden. Sunumunun soru-cevap kısmında geçtiğimiz senelerde ortaya çıkan GDO krizinde bir gazetecinin karalama çalışması yapmış olduğunu , ürünlerini incelettirmek için ülkemize davet ettiğini ancak gazetecinin gelmediğini anlattı.

 

 

Sabah sunumundan sonra yine bir MVP olan Koray Kocabaş vardı. Sunumunun konusu Big Data  hakkındaydı. Artık günümüzde uygulamaların değil de bilgilerin para ettiğini söyledi. Bir uygulama ne kadar güzel olursa olsun uygulamanın değerini kullanıcılar ve onların bilgileri belirler. Big Data büyük verilerden bilgi ve anlam çıkarmaktır. Koray Kocabaş‘da bu konunun uzmanlarından ve bize örnek vermek gerekirse bir uçağın tek motorunun 2.5 milyar veri toplar. Bu verilerden bilgi çıkarmak önemli.

Öğle yemeğinden sonra Abdullah Altıntaş bize bir kaç örnek göstermek amacıyla demolar yaptı.

 

Günün son konuşmacısı olarak Ufuk Tarhan vardı. Ufuk Tarhan geçtiğimiz senelerde Twitter tarafından takip edilmesi gereken 100 kişiden biri olarak seçilmişti.  Aynı zamanda Fütüristler Derneğinin kurucularındandır. IT sektörünün en başarılı iş kadınlarından birisidir. Disiplinli çalışmanın başarıya daha kısa yoldan götürebileceğinden bahsetti. Sunumundan sonra bir kaç kişiye kendi kitabı olan T-İnsan  kitabını imzalayıp hediye etti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.