Microsoft’da 9.Gün

Artık uykusuzluk iyice bastırmaya başlıyor. Günde 5 saat uykuyla durmaya çalışıyorum. Metrolarda günümün 3 saati geçiyor ama her şey Microsoft ofisine gelene kadar. Ortamı görüp yeni fikirler teknolojiler duydukça uyku filan kalmıyor. Tabi bunda 3 bardak kahve içmek de yardımcı oluyor. Yine erkenden gelip projeme bakacaktım ama zaten önce ki gün ne yaptığımı anlamaya çalışırken zaman geçiyor ve sabah konuşmacısı geliyor.  Bugünün sabah konuşmacısı Işıl Hasdemir vardı. Öncelikle Işıl Hasdemir‘i tanıtayım kendisi NCR Genel Müdürü ve öncesinde Cisco’da çalışmış birisi. İlk gördüğümde kanım direk ısınmıştı. Nedenini sonradan anladım geçmişinde basketbol oynamış birisi. Düzgün fiziğinden de anlaşılıyordu. NCR firması şuan da bulunan ATM’lerin çoğunu üreten bir firma. Eski bir basketbolcu olduğundan takım oyununun önemini iş hayatında da kavramış ve bize bununla ilgili öğütler verdi. Kendimizi objektif değerlendirip günlük tutmamız gerektiğinden söz etti. İlk önce kendimizi tanıyıp öz güvenli  olmalıyız.

Sabah sunumunun ardından Emrah Uslu  vardı.  Azure Paas eğitimi verecekti. Bu eğitim ;

  • App Service : Web Apps  , Mobile Apps,  Logic Apps , Api Apps
  • Service Fabric : Microservices
  • Functions : Bir metod yazıp bir çok yerden çağırabileceğimiz metodlardır.
  • Cloud Services :Notification göndermek için bir çok servis bulunmaktadır.

Burada ki linkten sunumlara ulaşabilirsiniz

Bunları yapabilmek için bir azure hesabınızın olması gerekmektedir. Üniversitemin bana vermiş olduğu mail hesabıyla DreamSpark hesabım vardı ama bu servisleri kullanmam için yükseltme yapmam gerekiyordu. Diğer bir çözüm yöntemi ise Microsoft size kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz takdir de 730 TL gibi bir bütçeyle deneme hesabı açıyor. Ben güvenmem kredi kartımı vermem fatura yüksek  gelir gibi düşünüyorsanız sanal kartı araştırıp bununla deneme hesabı açabilirsiniz. Azure muhakkak kullanın. Gelen her konuşmacının ortak söylemi gelecek cloudda.

Öğleden sonra azure üzerinden Cognitive Service kullanarak bir demo yaptık. Twitter üzerinden her hangi bir hashtag için atılmış tweetleri çekip istediğiniz mail adresine atan bir servis oluşturduk ve çok güzel çalıştı. Her uygulamanızda kullanabileceğiniz bir servis olarak görüyorum. Cognitive Service’leri araştırırsanız deniz derya olduğunu göreceksiniz.

Akşam konuşmacısı olarak Pegasus CEO’su Mehmet Nane geldi. Normalde Microsoft her sene konuşmacıları değiştirirmiş ama geçen senenin en çok sevilen konuşmacılarından olduğu için bu sene tekrardan çağırılmış. Sunumu bittikten sonra anlıyorsunuz zaten neden tekrardan çağırıldığını. Sunumuna başlamadan önce benden ne duymak istiyorsunuz onu anlatayım diyerek başladı. Bizde istediğimiz konuları söyledik. Mehmet Nane‘de kendi hayatından örnekler vererek sunumuna başladı. Bir Amerikan lisesinden mezun olup Amerikan Üniversitesin’de okumuş. Daha üniversitedeyken zamanının en büyük bankalarından birinde staj yapmaya başlamış. Genel müdürlükte çalışırken büyük bir iş için ingilizce gerekliymiş ve kurumda neredeyse kimse bilmiyormus. Mehmet Nane‘nin staj süresi bitmesine rağmen ve okuluna dönmek istemesine rağmen  müdürleri sen gidersen bu iş yürümez diyerek bırakmamışlar. Aslında buradan şunu çıkarabiliriz : Kendimize ne kadar yatırım yaparsak ileride o kadar faydasını görürürüz. Mehmet Nane’nin sunumu o kadar samimi ve içtendi ki sunum süresini soru-cevaplar ile baya aştık.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.