Microsoft’da 10.Gün

Dün Mehmet Nane‘nin konuşmasının ardından bugüne hazırlıklı olun projelerinizi sunacaksınız bizde ona göre devam edin veya projenizi değiştirin diye öneride bulunacaklarını söyledi. Akşam eve gittiğimde direk sunumu hazırlamaya başladım. Zaten fazla bir şey istenmiyordu 2 dakikalık sunum süremiz vardı. Bussines Canvas Model , proje fikri , değer ilişkileri , stroyboard , road map gibi slaytlar isteniyordu. Benim çoğu slaytım hazırdı ama slaytıma uygulamamın demosunu koymak istiyordum. Hani derler ya işine yarayacağı zaman hiç bir şey olmaz diye , gece uygulamaya giriş yapamıyorum kayıt ekleyemiyorum. Uzun uğraşlar sonucundan sabah yaptığım değişiklik yüzünden olduğunu anlamam 1 saatimi aldı. Sorunu çözüp slaytımı tamamladım.Sabah konuşmacısı olarak Microsoft Çözüm Satış Uzmanı Kürşat Gök  vardı. Kariyerinden ve eğitiminden bahsetti. Mühendislikten satış işlerine nasıl geçtiğini anlattı. Uzun süredir Microsoft’da çalışmakta. Hasret Soysal bir ara Kürşat Gök‘ün stajyerimiş. Beraber geçirdikleri zamanları sıkıntıları anlattılar. Hasret Soysal stajyerken geliştirdikleri excel dökümanının hala kullanıldığını anlatırken ne kadar zorluk çektiğinden bazen gecelere kadar çalıştığından bahsetti. Bir sürü departmanda stajyerlik yapmasını her şeyi görüp ne üzerine çalışmak istediğinin kararını ona göre verdiğini bağladı. Kürşat Gök ise daha çok bizim duymak istediklerimizi yeni bir stajyer alırken nelere dikkat ettiğini, görüşmelerde nasıl sorular sorduğunu ve bu sorulara nasıl cevaplar beklediğini anlattı. Satış işinde başarılı olmak için neler gerektiğinden bahsetti. Sabah ki sunum üzerimizde olan hafif gerginliği de aldı.

Sabah sunumunun ardından TCM’de Senior Consultant olarak görev yapan Osman Seçkin Karabaş Building Mobile Backend sunumunu yapacaktı. Ben de projemde Azure üzerinde bir database bağladığım için aslında tam olrak bana hitap eden konulardı. Bu konuları her ne kadar bilsem de tekrar amaçlı olarak dikkatli bir şekilde dinledim. Projemde kullanmam gereken başka yerler de olduğunu anladım. Bilgisayarında ki Xamarin.Forms’da sıkıntı olduğu için Traditional Xamarin üzerinden bir demo yaptık. Gayet bilgilendirici bir sunum oldu.

 

Öğle yemeğinden sonra herkes kendi projesini sunacaktı. Kendi sırası gelene kadar kimse heyecanlı değildi. Sunumları sharepoint üzerinden topladık ve herkes 2 dakika içinde sunumlarını yapmaya başlayacaktı.  Tersten isim sırasına göre başladığı için bana daha hızlı geldi. Proje sunumum gayet iyi geçtiğini düşünüyorum. İbrahim Kıvanç değer önerileri kısmını çok beğendiğini söyledi.  Bir demom hazır olduğu için yaptıklarımı çok rahat bir şekilde ifade edebiliyordum. Bu benim en çok artı olan kısmım oldu. Veri tabanımın nerede olduğu sorulunca tam istedikleri gibi Azure’da barındırdığımı söyledim. Behice Funda galatasaraylı ben ve İbrahim Kıvanç Fenerbahçe’li olduğumuz için Behice Funda biraz eğlendi bizle. Genel olarak sunumumun iyi geçtiğini düşünüyorum ama takdir jürinin. Süre yetmediği için geri kalan arkadaşlarımız pazartesi günü sunumlarını yapacaklar.

 

Akşam konuşmacısı olarak Bilge Adam Direktörü Mustafa Acungil geldi. İş hayatımızda ki iç ve dış faktörlerin bizi nasıl etkilediğinden bahsetti. Genel olarak iş hayatından ve zorluklarından bahsetti. Böyle teknik kişiler konuşmaya gelince işe alımlarda nasıl sorular sorulduğundan konuşuyoruz genelde ama Microsoft Açık Akademi’ye gelenlerin çoğunun kendi fikri var, startup kurma hayalleri var. Umarım hepsi gerçekleşir. 2. Hafta da böyle geçmiş oldu. Hafta sonu biraz dinlenme vaktimiz olacak ama ben İbrahim Kıvanç‘ın verdiği taktiği uygulayacağım. Haftanın 6 günü çalışıp 1 gününü sadece kendi hobilerimi ayıracağım. Herkese iyi hafta sonları.

 

2 thoughts on “Microsoft’da 10.Gün

  1. Yazı harika olmuş.Emeğine sağlık 🙂
    Ancak “Behice Funda Galatasaraylı ben ve İbrahim Kıvanç Fenerbahçe’li olduğumuz için Behice Funda biraz eğlendi bizle. ” kısmında Galatasaray’ın baş harfi küçük kalmış 🙂 Saygılar 😀

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.