Swift Pin Oluşturmak

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda haritalarda sıkça kullanacağımız bir olaydan bahsedeceğim. Pin oluşturmaktan bahsedeceğim. Haritalarda bir yeri göstermek için üzerinde bir simge belirtmemiz gerekiyor. Buna pin diyoruz. Xamarin’de nasıl oluşturacağımızı göstermiştik. Bu yazımda ise Swift ile nasıl oluşturulacağından bahseceğim.

İlk olarak oluşturacağımız pinin konumunu belirtmemiz gerekiyor. CLLocationCoordiante2D türünde bir değişken oluşturuyorum. Bu değişkenin X ve Y konumu olmak üzere 2 adet değişken alıyor. Böylece pinin konumunu oluşturmuş oluyoruz.

Pinin konumunu belirttikten sonra pini oluşturmamız gerekiyor. Bunun için MKPointAnnotation() fonksiyon ile yapıyoruz. Sonrasında bu pinin koordinat özelliklerine oluşturduğumuz koordinatları atıyoruz. Ardından pine başlık ekliyoruz. BU başlık pinin altında büyük bir şekilde gözükecektir. Sonrasında daha fazla bilgi gözükmesi için bir subtitle yani alt başlık ataması yapıyoruz. En son işlem olarak da bu pini haritaya addAnnotation() fonksiyonu ile ekliyoruz.

Pin harita da aşağıda ki fotoğrafta ki gibi görünüyor.

Pine tıkladığınız zaman ise simge boyutu büyüyüp alt başlığı gözüküyor.

Eğer sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.