Xamarin Forms iOS İkon değiştirme

Bir uygulamanın en önemli kısmı tasarımıdır. İçi her ne kadar güzel olsa da kullanıcı tasarımı beğenmediği sürece kullanması uzun ömürlü olmuyor. Tabi tasarımda da ilk öne çıkan ikon oluyor. Bu yazımda Xamarin Forms’da nasıl iOS uygulamaların ikonlarının nasıl değiştirileceğinden bahsedeceğim.

İlk olarak iOS için ikonları ayarlamamız gerekmekte. Bunun için ikon olarak seçtiğiniz fotoğrafın boyutlarını ayarlamamız lazım. Apple bu konuda çok katı. Fotoğrafın boyutları aşağıda ki gibi olmalı. Yoksa sürekli hata verecektir.

Bunları tek tek elle yapmak çok can sıkıcı ve gereksiz uğraş veriyor. Bunları çok kolay bir şekilde halleden bir web sitesi mevcut. Fotoğrafı bu siteye attığınız zaman bütün formatlarda oluşturulmuş ikonları sizin mail adresinize atıyor. Buradan ulaşabilirsiniz. Apple’a uygun olarak oluşturmuş olduğumuz fotoğrafları projemizin iOS katmanına gelip Resources kısmına atıyor. Bundan sonrası ise macOS ve Windows’da farklı olacak. macOS için direk olarak iOS katmanında bulunan Assest.xcassets ekranında fotoğrafları seçmemiz gerekiyor.

Siz buradan bütün fotoğrafları boyutları ile eşleştirin. Projeyi derlediğiniz zaman ikonun değiştiğini göreceksiniz. Windows için Media kısmına giriyoruz. Appicons kısmında yine aynı şekilde eşleştiriyoruz.

Projeye ulaşmak istiyorsanız github üzerinden veya buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınız olursa mail veya yorum atarak ulaşabilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.